Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Coraz więcej chętnych do wykonania testu combo. Co to takiego?
Czy mogę wykonać test combo? Z takim pytaniem do lekarzy przychodzi coraz więcej osób. Testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV są dostępne już w części przychodni w regionie.
Np. w podolsztyńskim Jonkowie pacjenci z infekcją mogą się w ten sposób przebadać. Jak mówi lekarz z tej przychodni Tomasz Kardacz, testy pojawiają się już w niektórych placówkach POZ. Jeszcze są problemy z rozliczaniem ich z NFZ, bo system nie jest jeszcze dostosowany do tego, ale – jak uważa – to kwestia kilku dni.
Dzięki tym testom można lepiej dobrać leczenie do konkretnej infekcji.
Spada liczba chorych na grypę w regionie, ale do szpitali trafiają teraz pacjenci z bardzo poważnymi powikłaniami pogrypowymi. Jerzy Górny, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala wojewódzkiego w Olsztynie podkreśla, że takich przypadków może być coraz więcej.
Tylko na naszym oddziale kardiologicznym mamy 2 przypadki prawdopodobnie pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego, które jest chorobą bardzo poważną, czasami śmiertelną. To jeżeli w tak krótkim czasie mamy dwa takie przypadki, to możemy sądzić, że jest to poważny problem.
Wprawdzie zakażeń jest teraz mniej niż na początku roku, ale sytuacja jest nadal poważna. Górny zachęca do szczepień przeciwko grypie. Szczyt kolejnej fali zakażeń spodziewany jest przez epidemiologów na przełomie stycznia i lutego.
Testy combo można kupić w aptekach, ale – jako świadczenie gwarantowane w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – są bezpłatnie wykonywane w przychodniach.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski