Coraz częściej spotykają się z agresją. Ratownicy medyczni przeszli kurs samoobrony
Zajęcia z samoobrony i z policyjnym psychologiem. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie zorganizowała specjalny kurs dla ratowników medycznych.
Z prośbą o specjalne szkolenie zwróciła się do policjantów Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Jak podkreśliła wicedyrektor Stacji Magdalena Zakrzewska:
Ratownicy coraz częściej spotykają się z agresją. Te sytuacje dotyczą pacjentów cierpiących na choroby psychiczne, którzy nie są w stanie kontrolować swojego zachowania. Dotyczą również pacjentów będących pod wpływem alkoholu, dopalaczy, narkotyków. Od lutego w całej Polsce prowadzony jest specjalny rejestr takich zdarzeń. Tylko w Olsztynie i okolicy zanotowaliśmy w tym czasie 7 takich przypadków.
Ratownicy mieli zajęcia z zabezpieczenia broni palnej na wypadek znalezienia jej na miejscu interwencji. Było też ćwiczenie podstawowych technik obezwładniania agresywnych pacjentów.
Oczywiście kiedy mamy zagrożenie w postaci niebezpiecznych przedmiotów czy broni, to nie jest to pole działania dla ratownika. Natomiast jeśli chodzi o sytuacje, gdy wystarczy przytrzymać agresywną osobę, to ratownicy mogli przećwiczyć skuteczne techniki
– mówi podkomisarz Krystian Kata z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Ważną częścią były też zajęcia z policyjnym psychologiem.
To zajęcia dotyczące charakterystyki agresywnych osób. Jak z nimi postępować, co robić, aby ich nie drażnić, a także co mówić, by spróbować takie osoby uspokoić
– wyjaśnia komisarz Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
W 3-dniowym szkoleniu wzięło udział ponad 70 ratowników medycznych z województwa warmińsko-mazurskiego.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko