Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz bliżej do zmiany przepisów ratujących małych rolników przed lichwą

Fot. Adobe Stock

Z informacji przekazanych przez banki wynika, że zadłużenie gospodarstw rolnych na koniec 2020 roku wynosiło prawie 33 mln złotych, z czego około 6,5 tysiąca gospodarstw zaprzestało spłaty zaciągniętych kredytów, a około 3,5 tysiąca jest w windykacji komorniczej.

Powołany przez warmińsko-mazurską poseł PiS Iwonę Arent zespół zainteresował tą kwestią ministra rolnictwa i ma gotowe rozwiązania.

00:00 / 00:00

Najprościej mówiąc, chodzi o włączenie rolników z małych gospodarstw w poczet konsumentów, którzy mają większą ochronę przed lichwą. Do tej pory wszyscy rolnicy systemowo traktowani są jak przedsiębiorcy, więc trudniej odstąpić od umowy. Wykorzystują to firmy oferujące pożyczki i wpędzają rolnika w karuzelę długów. Stawką jest przejęcie ziemi.

Warmińsko-mazurski poseł PiS Jerzy Małecki, który jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że nowe przepisy będą procedowane już niedługo podczas uchwalania ustaw w ramach Nowego Ładu.

00:00 / 00:00

W zespole poseł Iwony Arent jest też mec. Lech Obara i Dariusz Wilczyński, prezes Stowarzyszenia 304 KK.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w kredyt, zadłużenie, rolnik
Europoseł Krzysztof Jurgiel: Realizujemy program rolny Prawa i Sprawiedliwości

Od 2015 roku realizujemy w Polsce program rolny Prawa i Sprawiedliwości - przypomniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn europoseł PiS Krzysztof Jurgiel. Były minister rolnictwa i...

Zamknij
RadioOlsztynTV