Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co zrobić, by w rzece Pasłęce nie doszło do kolejnej katastrofy?


Jak rozwiązać problem degradacji rzeki Pasłęki i okolicznych jezior – Łęguckiego i Isąg? W Olsztynie rozmawiali na ten temat przedstawiciele służb kontrolnych, samorządowcy i społecznicy.

Spotkanie zwołała senator Lidia Staroń, która podkreślała, że problem narasta od lat, a w ostatnim czasie przybiera na sile.

Kiedyś to rzeczywiście były piękne i czyste wody. Ta sytuacja nie tylko się zmieniła, to jest klęska. Teraz nie widać dna, a wcześniej było tak, że widzieliśmy czasami ryby. Jest to duży problem.

00:00 / 00:00

Profesor Jolanta Grochowska kierownik Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej UWM, zwróciła uwagę na  niekontrolowane nawożenie pól pofermentem, czyli pozostałością z produkcji biogazu rolniczego.

Na pewno ładunek, który jest wprowadzany jest za duży i trzeba się zastanowić, co zrobić dalej. Gleba jest już nasycona i prawdopodobnie trzeba by wozić ten ferment gdzieś dalej.

00:00 / 00:00

Prezes Stowarzyszenia „PASSARIA” Piotr Piskorski mówi, że najgorsza sytuacja jest w okolicach wsi Łęguty, gdzie działa biogazownia.

Zauważyliśmy zmianę czystości Pasłęki, Jeziora Łęguckiego i Isąg. W Łęguckim, jak wskazały badania IRS-u w zeszłym roku, w okresie letnim tlen jest na głębokości metra, w związku z tym to jest odstojnik ścieków nie jezioro. Prosto z tego jeziora Pasłęka płynie do Isąga, które kiedyś było krystalicznie czyste. Teraz zaczyna być drugim ściekowiskiem.

00:00 / 00:00

Walcząc z problemem zanieczyszczenia prowadzono wiele działań, w tym m.in. przed rokiem zamknięto wadliwą oczyszczalnię ścieków na tym terenie i podjęto działania naprawcze przy drugim takim punkcie.

Andrzej Winiarski dyrektor RZGW Wody Polskie w Gdańsku podkreśla, że problem leży gdzie indziej.

Ogólne nawożenie i nie tylko biogazownia. Praktycznie w tej chwili rolnictwo nie istnieje bez nawożenia. Czy te ilości nawozów są dostosowane do potrzeb i możliwości tych pól. To jest chyba największy w tej chwili problem – obszarowy spływ zanieczyszczeń biogenów do cieków.

00:00 / 00:00

To głównie zależy od dobrej woli gospodarzy i edukacji w tym temacie. Bez zmian – jak podnosili podczas spotkania społecznicy – w Pasłęce nie będzie pstrąga, a w pobliskich jeziorach powtórzy się sytuacja sprzed roku, kiedy to z akwenów wyławiano śnięte sielawy.

 

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w katastrofa, ryby, zanieczyszczenie, Lidia Staroń, oczyszczalnia ścieków, Rzeka Pasłęka, Łęguty, jezioro Isąg
Na lotnisku w Wilamowie oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo odbył się apel pamięci w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się od wycia syreny. Następnie odczytano nazwiska ofiar, które 10 kwietnia 2010...

Zamknij
RadioOlsztynTV