Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji i zmianami dla przedsiębiorców? Obejrzyj Poranne Pytania z Iwoną Arent

Trudno przewidzieć, czy Sejm wróci do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji – mówiła w Porannych Pytaniach posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. Posłanka mówiła także o zmianach dla przedsiębiorców, które wprowadził rząd w programie Polski Ład.

W czwartek Senat odrzucił nowelizację, która uniemożliwia spółkom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie większościowych udziałów w polskich mediach. Nowelizacja uniemożliwiłaby działanie stacji TVN, należącej do amerykańskiego koncernu Discovery. Poseł Iwona Arent w Porannych Pytaniach mówiła, że nie wie, czy Sejm będzie próbował wrócić do tej nowelizacji. Jej zdaniem takie przepisy byłyby jednak potrzebne.

Uważam, że musimy pilnować polskich mediów, żeby nie było propagandy antypolskiej i antypaństwowej, działania na szkodę polskiego narodu. Dlatego ja się nie godzę na to, żeby media spoza Polski miały większy udział w polskich mediach

– mówiła posłanka.

Zgodnie z prawem, Sejm może uchylić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów – czyli głosów „za” musi być więcej, niż wynosi suma głosów „przeciw” i wstrzymujących się.

Rząd przyjął w tym tygodniu ustawy podatkowe z programu Polski Ład. Podnoszą one kwotę wolną od podatku PIT do 30 tysięcy złotych. Kontrowersje budziła natomiast zmiana zasad odprowadzania składki zdrowotnej na mniej korzystne niż obecnie. Ta zmiana dotknie głównie przedsiębiorców. Po konsultacjach przepisy dotyczące składki zostały nieco złagodzone, choć nie dla wszystkich. Poseł Iwona Arent przekonywała na naszej antenie, że zmiana zasad dotyczących składki wynika z zasad sprawiedliwości.

Niewielu przedsiębiorców straci na tym, że będzie musiała jakąś składkę zapłacić. Uważam, że każdy powinien płacić składkę zdrowotną i nie może być tak, że tylko pracownicy zatrudnieni na etacie mają odprowadzone składki zdrowotne, a przedsiębiorcy, którzy czasami ukrywają dochody, nie płacą składek zdrowotnych. Gdzie tu jest sprawiedliwość?

– pytała Arent.

Projekt trafi teraz do Sejmu. Według rządu, nowe zasady mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Poranne Pytania
Posłowie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Oglądaj Poranne Pytania

Głosowanie nad ewentualnym uchyleniem stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej było tematem Porannych Pytań. Na naszej antenie spotkali się posłowie: Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej oraz Wojciech...

Zamknij
RadioOlsztynTV