Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chłodniej i ciemniej. Samorządy oszczędzają energię

Od początku grudnia obowiązują przepisy, które nakładają m.in. na samorządy obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. do końca przyszłego roku. Swoje rozwiązania wprowadzają gminy z Warmii i Mazur.

W Węgorzewie w urzędzie wymieniane jest oświetlenie na ledowe i wyłączona co druga świetlówka. Pracownicy mają zakaz korzystania z windy, a w pomieszczeniach socjalnych połowa urządzeń jest wyłączona.

Oszczędności są też na terenie gminy. Jak powiedział nam burmistrz Krzysztof Kołaszewski, w całej gminie Węgorzewo wymieniane jest oświetlenie na ledowe, w mieście zapalana co druga latarnia. W niektórych wsiach, położonych przy mniej uczęszczanych trasach, od godz. 22 lub 23 do 5.00 wyłączane jest oświetlenie.

00:00 / 00:00

Podobnie jest m.in. w Pasymiu, gdzie ulice nie są oświetlane od godz. 23.00 do 4.00 – dodaje sekretarz miasta Jan Lisiewski.

00:00 / 00:00

W Urzędzie Miasta w Lidzbarku Warmińskim ogrzewanie zostało przykręcone do 21 stopni – mówi burmistrz Jacek Wiśniowski.

00:00 / 00:00

Światło jest oszczędzane przez czujniki ruchu. Do tego dochodzi optymalizacja oświetlenia ulicznego – od godz. 24.00 do 4.00. W mniej uczęszczanych miejscach wyłączana jest co trzecia latarnia.

W stolicy regionu od kilku tygodni wyłączone są iluminacje budynków. Wszystkie miejskie placówki, także edukacyjne, muszą przedstawić swoje plany oszczędności. W samym urzędzie miasta ograniczane jest oświetlenie, a także – przy pomocy MPECu – ogrzewanie.

Jak wyjaśnia prezydent miasta Piotr Grzymowicz, w czasie godzin pracy urzędu utrzymywana jest temperatura 18 stopni C, po godzinach jest jeszcze obniżana.

00:00 / 00:00

Zużycie energii przez jednostki sektora publicznego będzie w tym miesiącu porównywane ze średnim zużyciem energii elektrycznej w latach 2018-2019. Oszczędności od 1 stycznia do końca przyszłego roku obliczane będą na podstawie całkowitego zużycia energii elektrycznej w 2022 roku.

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska

W tych godzinach oszczędzaj energię

Więcej w samorząd, oszczędności, oświetlenie, prąd
Wydminy zbudują tanie mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

Wydminy zbudują tanie mieszkania komunalne. To dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej KZN Północ, do której należy 19 warmińsko-mazurskich samorządów. Wydmiński samorząd już rozpoczął przyjmowanie wniosków chętnych na...

Zamknij
RadioOlsztynTV