Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W tych godzinach oszczędzaj energię

Polska Sieć Elektroenergetyczna zachęca do zmniejszania zużycia prądu. Codziennie publikuje informacje o tzw. godzinach szczytu. Właśnie wtedy każdy z nas może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej.

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej (…) pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem

– wyjaśniła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.

W tym czasie pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, które emitują najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. To właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.

Dlatego też ograniczenie zużycia jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę sytuacji w systemie, na czym korzystamy wszyscy.

– powiedział Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Jak można oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Warto zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych, a także wyłączyć nieużywane komputery czy telewizory oraz zgasić niepotrzebne światło.

Godziny szczytu publikowane są w internecie. Jeden z pasków pokazuje godziny szczytu w bieżącym dniu, drugi – na kolejną dobę. Informacje są aktualizowane codziennie przed godz. 17.

Redakcja: K. Ośko za pse.pl

Więcej w energia, prąd
Olsztyn wybrał dostawcę prądu

Znamy dostawcę prądu do Olsztyna. W następnym roku grupę zakupową stworzoną przez samorząd zaopatrywać będzie Energa Obrót SA z Gdańska. Umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach....

Zamknij
RadioOlsztynTV