Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
„Chcemy nie tylko upamiętniać wydarzenia z 1956 roku, ale iść naprzód”. W Olsztynie uczczono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Od 12 lat w Polsce i na Węgrzech obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pamięć o wspólnym dziedzictwie kulturowym obu narodów pielęgnuje też samorząd Powiatu Olsztyńskiego.
Dziś starosta olsztyński Andrzej Abako złożył kwiaty pod „tablicą węgierską”. Podczas okolicznościowego spotkania starosta olsztyński powiedział, że stolica Warmii i Mazur chce pielęgnować dobre stosunki polsko-węgierskie. Prowadzone są także rozmowy z ambasador Węgier w Polsce o możliwościach zawiązania partnerstwa pomiędzy Powiatem Olsztyńskim i którąś z gmin na Węgrzech.
Prezes Olsztyńskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Andrzej Sassyn powiedział, że pokłosiem rewolucji na Węgrzech w 1956 roku było zainicjowanie honorowego krwiodawstwa w Polsce. W tamtych latach oddawanie krwi było płatne. Gdy jednak pojawiło się hasło potrzeby pomocy walczącym Węgrom, mnóstwo ludzi stawiało się, by honorowo oddać krew.
Na początku 1958 roku Polski Czerwony Krzyż postanowił popularyzować honorowe krwiodawstwo. można zatem stwierdzić, że ofiarność olsztynian w tamtym czasie była tego kamieniem węgielnym
– ocenił Andrzej Karski, wieloletni szef Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za B.Gajlewska