Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cała Polska sadzi dziś drzewa. Leśnicy rozdają milion sadzonek

Fot. M. Kwiatkowska

Podczas akcji #sadziMY leśnicy wszystkich polskich nadleśnictw rozdają milion sadzonek różnych drzew.

Olsztyn

W Olsztynie świerki można było odebrać pod siedzibą nadleśnictwa, ale także Lasów Państwowych. Akcja #sadziMY jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Powstała po huraganie stulecia, który w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 zniszczył miliony drzew w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę po Kujawy i Kaszuby. Leśnicy odbudowują drzewostan na całym dotkniętym przez kataklizm obszarze, a akcja #sadziMY jest też wyrazem troski o środowisko.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowski

00:00 / 00:00

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Elbląg

Nadleśnictwo Elbląg jest jednym z 430 nadleśnictw Lasów Państwowych, które włączyły się w ogólnopolską akcję SadziMy 2020. W Elblągu leśnicy przygotowali sadzonki lipy.

To piękne, zielone drzewo, wokół którego jest dużo życia. Jest miododajne, przyciąga owady, ale też małe ssaki. Pobudza bioróżnorodność lasach, ale też w ogrodach i parkach

– tłumaczy Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

00:00 / 00:00

Na gości Nadleśnictwa Elbląg czekało ponad 2 tysiące małych lip. Chętnych nie brakowało. Te drzewka, które nie znalazły nowych właścicieli trafią do lasu.

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Ełk

Z kolei Nadleśnictwo Ełk na akcję #sadziMy przygotowało cztery tysiące drzewek. Większość rozeszła się w ciągu pierwszej godziny. Sadzonki brali wszyscy – organizacje pozarządowe, przedszkola i osoby prywatne.

Jedni posadzą je na prywatnej działce, inni w ogródku społecznym. Drzewko należy posadzić jak najszybciej – przypomina Beata Pach z ełckiego nadleśnictwa. Warto przy tym pamiętać, że drzewko kiedyś urośnie i będzie bardzo duże, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednie miejsce.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Fot. Na drzewka z akcji #sadziMy było w Ełku wielu chętnych

Fot. Na drzewka z akcji #sadziMy było w Ełku wielu chętnych

Fot. Na drzewka z akcji #sadziMy było w Ełku wielu chętnych

 

Autor: M. Kwiatkowska/M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzewa, sadzonki
Leśnicy zachęcają do sadzenia drzew. W piątek rusza ogólnopolska akcja

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Są potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Nadleśnictwa z całej Polski zachęcają do udziału w...

Zamknij
RadioOlsztynTV