Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Mrągowo, Regiony
Cała Polska czyta. „Moralność pani Dulskiej” można było usłyszeć w centrach miast, bibliotekach i parkach
W bibliotekach, szkołach, instytucjach kultury ale także w parkach czy na promenadach można było usłyszeć „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
To 10. edycja Narodowego Czytania. Po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie to największa kampania społeczna promująca polską literaturę. Do akcji przyłączyło się wiele miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego. W stolicy regionu publiczność zgromadzona wokół sceny na Starym Mieście mogła posłuchać pierwszego aktu w interpretacji olsztyńskich bibliotekarzy.
To święto polskiej literatury – o czym mówi Krzysztof Dąbkowski dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
To możliwość obcowania z estetyką słowa. Tworzymy wspólnotę ludzi czytających i lubiących czytać i zachwycających się literaturą. To jest też przyczynek do tego, żeby nie tylko zachwycać się konkretnym dziełem, ale sięgnąć po konkretne książki Gabrieli Zapolskiej i pozycje literatury polskiej, europejskiej i światowej.
Czytanie organizowane było przez instytucje kultury i biblioteki. W stolicy regionu samorząd Olsztyna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna zachęcały, aby w sobotnie południe odwiedzić Stare Miasto. O szczegółach mówią Jacek Smółka oraz Iwona Bolińska-Walendzik.
W tym roku padł pomysł, żeby tekst czytali bibliotekarze z różnych miejskich bibliotek, więc postanowiliśmy się razem zebrać i przygotowujemy ten tekst. Mamy podział na role. Każdy z nas stara się dać z siebie jak najwięcej (…) Oprócz czytania będzie również quiz, który będzie przypominał wszystkie poprzednie lektury.
Akcja promująca czytelnictwo pod patronatem pary prezydenckiej organizowana jest w wielu miastach województwa warmińsko-mazurskiego.
Elbląg
Narodowe Czytanie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym. Tekstem zajęli się uczniowie i nauczyciele Jedynki oraz przedstawiciele ponad 22 elbląskich szkół, którzy chcieli wziąć udział w akcji.
Ełk
W ełckiej bibliotece miejskiej egzemplarz „Moralności pani Dulskiej” mógł przeczytać każdy, bo książkę podawano z rąk do rąk.
Mrągowo
Tegorocznej lektury można było posłuchać na Skwerze Jana Pawła II na scenie przy molo.
W Radiu Olsztyn w sobotę o godzinie 20 zaprezentujemy radiową adaptację „Moralności pani Dulskiej” w mistrzowskiej interpretacji z Barbarą Kraftówną i Franciszkiem Pieczką w rolach Anieli i Felicjana Dulskich.
Słuchowisko „Moralność pani Dulskiej” w gwiazdorskiej obsadzie w Radiu Olsztyn
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Sadowska/M. Stankiewicz/Ł.Węglewski