Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słuchowisko „Moralność pani Dulskiej” w gwiazdorskiej obsadzie w Radiu Olsztyn

Lektura tegorocznej edycji Narodowego Czytania „Moralność pani Dulskiej” w radiowej adaptacji w Radiu Olsztyn. Zapraszamy na premierę wyjątkowego słuchowiska na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej.

W rolach głównych wystąpili wybitni aktorzy – Barbara Krafftówna jako Aniela Dulska oraz Franciszek Pieczka jako Felicjan Dulski. Według reżyserki Aleksandry Głogowskiej, z Radia dla Ciebie, obsada głównych ról jest strzałem w dziesiątkę.

Barbara Karafftówna bawi się rolą Dulskiej. Nie ma dla niej absolutnie żadnej litości. Jest wredna do cna, jest złośliwa do cna, ma pełną świadomość tego, jak bardzo jest zła i dwulicowa, i wykorzystuje to w stu procentach. Moja jej ulubiona kwestia to jej krzyk „Felicjanie!”. Jest wtedy tak wredna i tak bezwzględna dla niego, że to jest po prostu cukierek

– wyjaśnia Aleksandra Głogowska.

Franciszek Pieczka, który wcielił się w postać Felicjana Dulskiego podkreślił, że dramat Zapolskiej ma wyjątkowo ponadczasowy charakter.

 „Moralność pani Dulskiej” jest bardzo aktualna. To jest sztuka, która nigdy się nie zdezaktualizuje. Zawsze będą takie historie, że sobie pozwala się na wszystko, a komuś zabrania. W końcu Dulskiego szlag trafił i powiedział „Niech was wszyscy diabli”

– mówi Pieczka.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” w 1906 roku. Dramat ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł pisarki. Cechuje je komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie.

Słuchowisko zrealizowano w Radiu dla Ciebie.

Posłuchaj słuchowiska

Redakcja: Ł. Sadlak/B. Świerkowska-Chromy
Źródło: RDC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Narodowe Czytanie, Moralność Pani Dulskiej, Barbara Krafftówna
Cała Polska czyta. „Moralność pani Dulskiej” można było usłyszeć w centrach miast, bibliotekach i parkach

W bibliotekach, szkołach, instytucjach kultury ale także w parkach czy na promenadach można było usłyszeć "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To 10. edycja Narodowego Czytania. Po...

Zamknij
RadioOlsztynTV