Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Byli pracownicy kopalni Wujek mieszkający na Mazurach obchodzą rocznicę krwawej pacyfikacji strajku w 1981 roku

Makieta przedstawia wydarzenia z grudnia 1981. Fot. Izba Pamięci Kopalni Wujek

Jak co roku mieszkańcy Białej Piskiej czczą rocznicę pacyfikacji strajku w kopalni Wujek, do której doszło 16 grudnia 1981.

Zginęło wówczas 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Kilku mieszkańców mazurskiej miejscowości to byli pracownicy kopalni i to właśnie oni zapoczątkowali obchody tych wydarzeń. W tym roku organizatorem uroczystości jest burmistrz Białej Piskiej.

Byli górnicy z Wujka, wśród nich nieżyjący już Wojciech Zieliński, którzy zamieszkali w Białej Piskiej w 2010 roku ufundowali tablicę upamiętniającą pacyfikacje strajku. Znajdują się na niej nazwiska 9 zabitych górników. Co roku pod tablicą odbywają się uroczystości. Tak jest i tym razem. Rozpoczęła je msza po, której pod tablicą zostaną złożone kwiaty. Nie zabraknie również części artystycznej i okolicznościowego spotkania.

Górnicy z Wujka wynosili na noszach rannych kolegów. Autor nieznany/Społeczny komitet Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach

 

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pisz, kopalnia, rocznica, Wujek, Biała Piska
Pijany ojciec za kierownicą, a w samochodzie nietrzeźwa mama i troje dzieci

Skrajna nieodpowiedzialność na drodze. Policjanci z Orzysza dostali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy osobowego bmw. 30-letni mieszkaniec Grajewa został szybko zatrzymany, ale nie to jest najbardziej bulwersujące...

Zamknij
RadioOlsztynTV