Koronawirus, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Są z ludźmi w doli i niedoli. W dniu Solidarności z Misjonarzami biskup ełcki apeluje o wsparcie duchowe i materialne
Kościół katolicki obchodzi niedzielę „Ad Gentes”, czyli Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Na całym świecie posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają w 99 krajach na pięciu kontynentach.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji biskup diecezji ełckiej Jerzy Mazur podkreśla, że misjonarze potrzebują wsparcia duchowego i materialnego.
Żeby móc pomagać innym, potrzebują naszej pomocy. Dziś w kościołach do puszek ofiary dla nich zbiera Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Dzięki tym środkom misjonarze mogą realizować projekty ewangelizacyjne, charytatywne, socjalne, edukacyjne, medyczne i wiele innych.
W zeszłym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zrealizowało 99 projektów na kwotę 470 tysięcy złotych i wsparło walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2 milionów 600 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczono na zakup żywności, lekarstw, środków higieny osobistej i dezynfekcyjnych, a także maseczek.
Dzięki wsparciu misjonarze są w stanie pomóc w dożywianiu dzieci, w ich edukacji, remontach kaplic czy w leczeniu chorych w prowadzonych przez misje punktach medycznych
– podkreślił bp Mazur.
Werbista i biskup diecezji ełckiej przyznał, że czas pandemii szczególnie trudny dla misjonarzy, którzy posługą w ubogich krajach.
Zamknięto wiele miejsc pracy, szkoły. Ludzie często nie mieli nawet co zjeść. Mimo takich warunków szanującemu się misjonarzowi, który autentycznie przeżywa swoje powołanie, nie przychodzi do głowy, żeby zostawić ludzi i wyjechać. Jest z ludźmi w doli i niedoli. Dlatego misjonarze z Polski nie opuścili placówek, ale zostali ze swoimi wiernymi.
Biskup Jerzy Mazur dodał, że wielu misjonarzy przechorowało COVID-19.
Zmarł jeden z nich, ks. Józef Białasik, który od 1993 roku posługiwał w parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Santa Cruz w Boliwii.
Misjonarze w swojej posłudze są często narażeni na różne niebezpieczeństwa, choroby tropikalne, ataki bojówek, partyzantów czy grup terrorystycznych, bo często pracują w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi.
Misje można wesprzeć wpłacając ofiary na konto Dzieła, a także wysyłając SMS pod numer 72 032 o treści „Misje”. Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronie www.misje.pl.
W Pieniężnie na Warmii i Mazurach działa Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów. Księża werbiści wyjeżdżają na misje do ponad 70 krajów świata. Pracują jako lekarze, nauczyciele, przygotowują do zawodu. W Pieniężnie działa też wyjątkowe Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za misje.pl/IAR/PAP