Bunkry pod Ornetą kolejną atrakcją Warmii i Mazur
W lasach pod Ornetą otwarto szlak turystyczny prezentujący poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego.
Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić zwiedzanie jednego z najmniej znanych zespołów bunkrów w Polsce. Położony w Nadleśnictwie Orneta Szlak prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei. Trasa w kształcie pętli ma 3 km długości. Jej przejście, ze zwiedzaniem bunkrów, zajmuje około półtorej godziny. Przy leśnych ścieżkach ustawiono 11 tablic informacyjnych prezentujących historię tej poniemieckiej pozycji obronnej oraz budowę, wyposażenie i przeznaczenie poszczególnych typów bunkrów.
Przed wytyczeniem szlaku, dostęp do bunkrów był utrudniony. Budowle są ukryte w głębi lasów, z dala od dróg dojazdowych, często wśród podmokłych miejsc i bagien. W tworzeniu leśnego skansenu fortyfikacji pomagali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Allenstein z Olsztyna. Oczyszczono wnętrza bunkrów, wycięto zarośla przy dojściu do nich i odbudowano fragmenty dawnych okopów.
Niemiecka linia obronna nazywana Trójkątem Lidzbarskim była pierwszym zespołem fortyfikacji zbudowanym po I wojnie światowej w Prusach Wschodnich. Powstała na początku lat 30. ubiegłego wieku i obejmowała tereny pomiędzy Malborkiem, Mrągowem i Królewcem. Pierwotnym przeznaczeniem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego było wzmocnienie obrony Prus Wschodnich w razie wybuchu wojny z Polską. Niemcy skorzystali z tych pozycji dopiero w styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej. Oddziały niemieckie zostały wówczas zamknięte w kotle i zepchnięte do brzegów Zalewu Wiślanego. W niektórych rejonach zacięte walki trwały aż do połowy marca 1945 roku. (pap/gol/bsc)