Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brak śniegu powodem… suszy. Ekspert ostrzega: „może brakować wody pitnej”

Fot. FB infoPisz

Zima bez śniegu to nie tylko problem dla miłośników zimowych sportów. To także rosnące zagrożenie skutkami suszy hydrologicznej.

Po krytycznym – jeśli chodzi o ilość opadów – 2016 roku, poziom wód wciąż się nie odbudował. Chodzi zarówno o wody w akwenach, jak i te głębinowe. Bezśnieżna zima może tę sytuację jeszcze pogorszyć.

Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn kierownik Katedry Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska UWM prof. Katarzyna Glińska-Lewczuk, w sytuacji, gdy nie ma o tej porze roku pokrywy śnieżnej, w efekcie w rzekach może być zbyt mało wody, by pobrać ją do celów gospodarczych, czy jako wodę pitną.

W Warmińsko-Mazurskiem poziom wód głębinowych jest wciąż niski. Widać to choćby w przydomowych studniach, w których wody jest o wiele mniej niż jeszcze pięć lat temu. Jak oceniają hydrolodzy, brak pokrywy śnieżnej negatywnie wpłynie też na rośliny, bo nie będą miały tyle wilgoci, ile zwykle dostarcza im topniejący na wiosnę śnieg.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago z prof. Katarzyną Glińską-Lewczuk

00:00 / 00:00

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago z dr hab. z zakresu rybactwa śródlądowego i ochrony wód powierzchniowych Mariuszem Teodorowiczem

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, woda, śnieg, zagrożenie, susza hydrologiczna, prof. Katarzyna Glińska-Lewczuk
Kurza Góra, czyli „biała wyspa” na północy kraju. „Możemy produkować śnieg nawet przy +30°C”

- Dysponujemy instalacją, która nazywa się "Fabryką Śniegu". Dzięki temu jesteśmy mniej uzależnieni od pogody, niż inni. Możemy produkować śnieg w każdych warunkach - powiedział Tomasz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV