Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Bohaterowie czasów pokoju” nagrodzeni przez Prezydenta. Wyróżnionym funkcjonariuszom medale wręczył minister Mariusz Błaszczak

Minister Mariusz Błaszczak wręcza medale i wyróżnienia

Jestem dumny z tego, że mogę wyróżnić prawdziwych bohaterów, jakimi są nagrodzeni dziś funkcjonariusze – powiedział minister Mariusz Błaszczak do uhonorowanych Krzyżami Zasługi za Dzielność i Medalami za Ofiarność i Odwagę.

W gronie wyróżnionych przez Mariusza Błaszczaka znaleźli się policjanci i strażnicy graniczni z Warmii i Mazur.

Słyszeliśmy o dokonaniach wszystkich nagrodzonych – ratowali największą wartość, którą jest życie ludzkie. O tych dobrych przykładach należy mówić i należy je pokazywać. Wyróżniamy dziś tych, którzy uratowali życie innych ludzi, ryzykując własnym zdrowiem

Doceniono odwagę funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy podczas służby, narażając własne życie, uratowali kobietę z płonącego budynku. Paweł Sarbiewski i Bartosz Woźniak na początku 2015 roku, dostali zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego. Większość lokatorów zdołała go opuścić, jednak w mieszkaniu na parterze, całkowicie zajętym przez ogień, wciąż znajdowała się starsza kobieta. Funkcjonariusze nie zastanawiali się ani chwili i wbiegli do płonącego lokalu. W środku zauważyli leżącą osobę. Podnieśli ją i przez okno podali stojącym na zewnątrz sąsiadom. Ich bohaterska postawa zapobiegła tragedii.

Za ratowanie ludzkiego życia nagrodzono także funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Medale za Ofiarność i Odwagę trafiły do Olgi Czarnotty i Przemysława Grabowskiego, którzy z płonącego budynku uratowali 16 osób. Ich reakcja była błyskawiczna, powiadomili straż pożarną i przystąpili do akcji wyprowadzania mieszkańców z płonącego budynku. Przemysław Grabowski, narażając swoje zdrowie i życie wrócił do jednego z mieszkań, by ratować mężczyznę, który zasłabł we własnym łóżku, a na ciele miał już widoczne ślady poparzenia.

Komendant Główny Straży Granicznej płk SG Marek Łapiński podkreślił, że narażanie życia wpisane jest w codzienną służbę funkcjonariuszy, którzy bez wahania niosą pomoc potrzebującym w sytuacjach zagrożenia – nie tylko ludziom, ale także zwierzętom.

Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 13 policjantów i 2 strażaków. Dwaj funkcjonariusze straży granicznej otrzymali Medal za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród finansowych za szczególne osiągnięcia, które otrzymało łącznie 20 funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Bardzo serdecznie dziękuję Wam za postawę podczas służby i za to, że nie przechodzicie obok, gdy widzicie krzywdę innych. Jestem spokojny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo nad tym bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści.

Szef MSWiA bohaterskim funkcjonariuszom wręczył krzyże, medale i wyróżnienia

Szef MSWiA bohaterskim funkcjonariuszom wręczył krzyże, medale i wyróżnienia

Szef MSWiA bohaterskim funkcjonariuszom wręczył krzyże, medale i wyróżnienia

Szef MSWiA bohaterskim funkcjonariuszom wręczył krzyże, medale i wyróżnienia

Szef MSWiA bohaterskim funkcjonariuszom wręczył krzyże, medale i wyróżnienia

Szef MSWiA bohaterskim funkcjonariuszom wręczył krzyże, medale i wyróżnienia

 

(bsc/policja/straz graniczna)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyróżnienie, medal, odznaczenie
Bojerowcy z Warmii i Mazur z medalami Mistrzostw Europy

Karol Jabłoński z OKŻ Olsztyn zdobył złoty, Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn srebrny, a Łukasz Zakrzewski z MKŻ Mikołajki brązowy medal bojerowych Mistrzostw Europy. Czwarty...

Zamknij
RadioOlsztynTV