Bliższe Spotkania – 21.10.2020
Koronawirus, szkoły oraz odblaski i jesienne wypadki to tematy na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Iza Malewska i Maciek Świniarski.
Codziennie Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o przedszkolach i szkołach podstawowych, w których uczniowie, za zgodą sanepidu, przeszli w tryb nauki zdalnej lub uczą się w systemie hybrydowym. W całym kraju stacjonarnie pracuje nadal 94 procent podstawówek. Uczelnie wyższe i szkoły ponadpodstawowe nauczają zdalnie.
Na Warmii i Mazurach 35 procent ze wszystkich 349 szkół prowadzi nauczanie w trybie online. Jak sobie radzą z edukacją zdalną mówiła Anna Struk, dyrektor V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie.
O zdalnej nauce mówił też nasz słuchacz pan Jarek.
Wykorzystanie w leczeniu przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19 to jeden ze sposobów leczenia osób zakażonych. Centra krwiodawstwa apelują o oddawania osocza, jednak tylko nieliczni ozdrowieńcy decydują na jego oddanie. Z propozycją dotyczącą oddawania osocza przez osoby, które pokonały COVID-19 zadzwonił pan Mariusz, honorowy dawca krwi.
Od około 2 tygodni w Polsce panują jesienne warunki. Za oknami szaro, szybko zapada zmrok, często pada deszcz. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu w różnych ruchliwych miejscach rozwieszają opaski odblaskowe. O szczegółach mówił Sławomir Zamrowski z OSP w Bartągu.
O tym jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych jest noszenie elementów odblaskowych mówił st. sierż. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Jesienią i zimą warunki drogowe potrafią się pogorszyć w ciągu godzin a nawet minut. Na co zwrócić uwagę, jak przygotować samochód, żeby jazda była bezpieczna radził Radosław Typa, olsztyński kierowca rajdowy z Ornety, tegoroczny mistrz Polski w dwóch klasach.
O bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów mówił nasz słuchacz pan Marek.
Autor: B.Świerkowska-Chromy za D. Kucharzewska