Bliższe spotkania – 16.03.2020
O fake-newsach, zmianach w organizacji pracy urzędów, prawidłowym myciu rąk, domowych środkach dezynfekcji oraz jednoczeniu się społeczeństwa w trudnym czasie związanym z epidemią koronawirusa z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Izabela Malewska.
W mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów społecznościowych przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działania służb państwowych, które nie mają miejsca – nawołują wprost do paniki.
Co grozi za takie postępowanie mówił mł. asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa liczne urzędy zmieniają organizację pracy. Jak wygląda ona w Narodowym Funduszu Zdrowia w Olsztynie mówiła Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko – Mazurskiego Oddziału NFZ.
W związku z zagrożeniem epidemicznym dodatkowe środki zapobiegawcze przeciwko zakażeniu koronawirusem warto wprowadzić także w domu. Przede wszystkim należy dokładnie myć ręce.
Statystyki pokazują, że myjemy je zbyt krótko i niewłaściwie. Jak prawidłowo myć ręce (i jak często) radziła Anna Skiba-Stradomska z Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie.
W sklepach nie ma chemii do dezynfekcji, znikają mydła – ale możemy to wszystko zrobić sami.
Jak możemy zrobić środki dezynfekujące w domu radziły Małgorzata Białoszewska prowadząca firmę zmydlona.pl i Monika Bułakowska z firmy Mafka produkującej naturalne kosmetyki
O ciekawych lokalnych inicjatywach, które pokazują jak potrafimy się jednoczyć, jak potrafimy nie myśleć tylko o samych sobie, ale także wyrażamy gotowość niesienia pomocy naszym sąsiadom mówiły Marta Piasecka, która stworzyła na Facebooku nową grupę „Potrzebuję pomocy przy wirusku Olsztyn”, Joanna Murzyn, która na co dzień opiekuje się grupą Pozytywne mamuśki Olsztyn
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska