Bliższe Spotkania – 15.10.2020
Kształcenie pielęgniarek i położnych oraz Światowy Dzień Mycia Rąk – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.
W Polsce brakuje pielęgniarek i położnych. W 2019 roku w szpitalach i placówkach medycznych pracowało ponad 257 tysięcy pielęgniarek i położnych. Średnia wieku w tych zawodach to 52 lata. Pielęgniarstwo i położnictwo to zawody niedoceniane, a jak potrzebne pokazuje między innymi pandemia koronawirusa. Stąd kampania Ministerstwa Zdrowia „Stawiam na przyszłość” zachęcająca do studiowania pielęgniarstwa i położnictwa.
Coraz więcej uczelni w kraju kształci w tym kierunku. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim położnictwo utworzono trzy lata temu. Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo i położnictwo, jakie dają możliwości, jakie jest zainteresowanie tymi kierunkami w regionie, gdzie pracują absolwenci? Mówiła dr n. med. Ewa Kupcewicz, zastępca dyrektora Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pełnomocnik Rektora UWM ds. Rozwoju Kierunku Studiów Pielęgniarstwo, adiunkt w Katedrze Pielęgniarstwa na UWM.
A co na ten temat mówią absolwentki położnictwa i pielęgniarstwa? – Agnieszka Napieralska, absolwentka pielęgniarstwa UWM, laureatka polskiej edycji prestiżowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji Sylwii, która prowadzi także bloga popularyzującego pielęgniarstwo oraz Agata Gańko, położna, absolwentka UWM w Olsztynie.
Na Warmii i Mazurach do zawodów pielęgniarka i położna przygotowują uczelnie nie tylko w Olsztynie i Ełku, ale także w Elblągu. O elbląskiej placówce mówiła mgr Barbara Głowacka, koordynator kierunku Pielęgniarstwo oraz Pełnomocnik Rektora ds. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej.
By zwrócić uwagę na problem brudnych rąk Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF – zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rąk. Jest to święto, które obchodzimy raz w roku, ale jego przesłanie powinno obowiązywać każdego dnia, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.
We wrześniu Polacy kupowali mniej mydła niż w pierwszych tygodniach marca. Wtedy środki czystości gościły na niemal każdej liście zakupów. Teraz już nie jest tak dobrze.
Jak prawidłowo myć ręce mówił Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Olsztynie.
D. Kucharzewska