Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 15.10.2020

Fot. Przemysław Getka

Kształcenie pielęgniarek i położnych oraz Światowy Dzień Mycia Rąk – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.

W Polsce brakuje pielęgniarek i położnych. W 2019 roku w szpitalach i placówkach medycznych pracowało ponad 257 tysięcy pielęgniarek i położnych. Średnia wieku w tych zawodach to 52 lata. Pielęgniarstwo i położnictwo to zawody niedoceniane, a jak potrzebne pokazuje między innymi pandemia koronawirusa. Stąd kampania Ministerstwa Zdrowia „Stawiam na przyszłość” zachęcająca do studiowania pielęgniarstwa i położnictwa.

Coraz więcej uczelni w kraju kształci w tym kierunku. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim położnictwo utworzono trzy lata temu. Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo i położnictwo, jakie dają możliwości, jakie jest zainteresowanie tymi kierunkami w regionie, gdzie pracują absolwenci? Mówiła dr n. med. Ewa Kupcewicz, zastępca dyrektora Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pełnomocnik Rektora UWM ds. Rozwoju Kierunku Studiów Pielęgniarstwo, adiunkt w Katedrze Pielęgniarstwa na UWM.

00:00 / 00:00

A co na ten temat mówią absolwentki położnictwa i pielęgniarstwa? – Agnieszka Napieralska, absolwentka pielęgniarstwa UWM, laureatka polskiej edycji prestiżowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji Sylwii, która prowadzi także bloga popularyzującego pielęgniarstwo oraz Agata Gańko, położna, absolwentka UWM w Olsztynie.

Na Warmii i Mazurach do zawodów pielęgniarka i położna przygotowują uczelnie nie tylko w Olsztynie i Ełku, ale także w Elblągu. O elbląskiej placówce mówiła mgr Barbara Głowacka, koordynator kierunku Pielęgniarstwo oraz Pełnomocnik Rektora ds. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej.

00:00 / 00:00

By zwrócić uwagę na problem brudnych rąk Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF – zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rąk. Jest to święto, które obchodzimy raz w roku, ale jego przesłanie powinno obowiązywać każdego dnia, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.

We wrześniu Polacy kupowali mniej mydła niż w pierwszych tygodniach marca. Wtedy środki czystości gościły na niemal każdej liście zakupów. Teraz już nie jest tak dobrze.

Jak prawidłowo myć ręce mówił Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pielegniarki, polozne
Działdowo z najtrudniejszą sytuacją epidemiologiczną w regionie. Zdalne nauczanie w kilku szkołach Warmii i Mazur

W siedmiu warmińsko-mazurskich szkołach nauka odbywa się w sposób zdalny lub hybrydowy. Najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna panuje natomiast w Działdowie. Szkoły pracują zdalnie lub hybrydowo. Powodem są...

Zamknij
RadioOlsztynTV