Jak podnieść jakość usług medycznych? Pielęgniarki rozmawiały o systemie zdrowotnym
O zdrowiu na Warmii i Mazurach rozmawiały w Elblągu pielęgniarki. W czasie konferencji naukowo-szkoleniowej skupiły się na profilaktyce zakażeń w praktyce pielęgniarskiej i położniczej.
Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Elblągu Magdalena Budziszewska podkreśliła, że zakażenia są wpisane w ten zawód.
Najczęstszymi, o których najgłośniej się w mediach mówi, są wszelkiego rodzaju sepsy, czyli te zakażenia, które w szybkim tempie obejmują cały organizm. Tu musimy często bardzo szybko reagować
– powiedziała.
Konsultant wojewódzki w pielęgniarstwie epidemiologicznym Dorota Kania zwróciła uwagę, że ważne jest zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Ostatnia pandemia pokazała, jak ważne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Cały czas mówimy o higienie rąk jako podstawowym narzędziu zapobiegania zakażeniom. Zależy nam na tym, by szerzyć tę wiedzę wśród społeczeństwa
– zaznaczyła.
Z kolei konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego Helena Dziekańska przypomniała o brakach kadrowych, co także ma wpływ na jakość usług medycznych.
Głównym założeniem konferencji było szeroko pojęte wsparcie systemu ochrony zdrowia w podnoszeniu jakości świadczeń medycznych w województwie warmińsko-mazurskim.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Bruchwald
Redakcja: A. Niebojewska
Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne. Pielęgniarki rozmawiają o nowych wyzwaniach