Bliższe spotkania – 10.10.2019 r.
Jak dziś uczy się historii i transplantologia na Warmii i Mazurach – to tematy na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska.
Organizatorzy kampanii „BohaterOn – włącz historię!” przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przeprowadzili badania z których wynika, że zainteresowanie historią jako jednym z przedmiotów szkolnych zależy od nauczyciela.
O ciekawym seminarium dla nauczycieli oraz jak uczyć historii w sposób ciekawy, interesujący i inspirujący mówiła Ewelina Dąbrowska, pasjonatka historii, nauczycielka z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, która jako jedyna reprezentantka z Warmii i Mazur uczestniczyła w seminarium dla nauczycieli zorganizowanym przez autorów kampanii BohaterOn.
Posłuchaj rozmowy
Na Warmii i Mazurach spada liczba przeszczepów. Coraz mniej osób przekazuje organy, które ratują życie. W ubiegłym roku w Olsztynie przeszczepiono 29 nerek, w tym roku do tej pory zaledwie 15. Co zrobić, by ta alarmująca sytuacja się zmieniła, jak zmniejszyć liczbę odmów rodzin dawców? Nad tym zagadnieniem pracował zespół naukowców, studentów i osób związanych z transplantologią.
Inicjatywa dr Leszka Adadyńskiego – ordynatora Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, pracowników Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z kierunku Analiza i Kreowanie Trendów oraz firmy Robię Projekt miała na celu analizowanie stanu obecnego i poszukiwanie rozwiązań na przyszłość.
O szczegółach projektu, a także o warsztatach Transplant Jam, które odbędą się w Olsztynie od 11 do 13 października mówił dr Leszek Adadyński – ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Wojewódzkiego oraz dr Piotr Wasyluk wykładowca na kierunku Analiza i Kreowanie Trendów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska