Bliższe Spotkania – 07.03.2022
O sytuacji na Ukrainie oraz pomocy uchodźcom rozmawiali z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Maciej Świniarski.
Dziś 12. dzień zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę. Nie ustają ataki na ukraińskie miasta i infrastrukturę. Sytuację związaną z konfliktem analizował dr Jacek Raubo, specjalista w zakresie bezpieczeństwa i obronności z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, stały współpracownik oraz analityk portalu Defence24.
Na Warmię i Mazury trafia coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Na miejscu otrzymują pomoc od organizacji i osób prywatnych. Jednak wielu z nich potrzebuje także pomocy tłumaczy. Gdzie mogą ją uzyskać? Podpowiedział Stefan Migus, przewodniczący olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
Uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim osoby starsze i matki z dziećmi. Dla tych ostatnich przygotowywane są miejsca w szkołach. Jednak system edukacji w Ukrainie różni się od polskiego. Jak podejść do uczniów z Ukrainy? Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska przygotował cykl bezpłatnych internetowych seminariów o podstawach języka ukraińskiego. Na zajęcia zapisało się kilka tysięcy osób. Także ośrodek doskonalenia nauczycieli z Ostródy proponuje szybkie doszkolenie się z podstaw języka ukraińskiego.
O szczegółach mówiła Katarzyna Czyżycka, dyrektor programowy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Jak mądrze pomagać uchodźcom radziła Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie.
A o koordynacji działań w województwie warmińsko-mazurskim mówił Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji FOSa.
Dary dla walczącej Ukrainy zawiózł także Michał Żukowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Olsztyńskiego Stomilu.
Z granicy polsko-ukraińskiej wrócili także harcerze z regionu. O pomocy niesionej przez polskich skautów mówiła Dorota Limontas z ZHP Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej im. Grunwaldu.
O sytuacji w Ukrainie oraz doświadczeniu jego rodziny mówił Piotr „Lolek” Sołoducha, lider zespołu Enej.
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska