Bliższe spotkania – 05.03.2020
Segregacja śmieci oraz zawody przyszłości to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Gosia Sadowska.
Według badań ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu około 66 procent Polaków deklaruje segregowanie śmieci, ale tylko kilkanaście procent badanych wie, jak to robić poprawnie. Jak segregować śmieci wyjaśniał dr inż. Sławomir Kasiński z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
W Stanach Zjednoczonych co roku wyrzuca się około dwóch miliardów sztuk odzieży. Co zrobić ze starymi zużytymi ubraniami lub takimi, które nam się znudziły radziła Agata Bałdyga, olsztyńska stylistka.
Posłuchaj rozmowy
Do kontenera na szkło przy blokach przy Pstrowskiego ktoś wyrzucił odpady zmieszane. Firma odbierająca śmieci zgłosiła to ratuszowi, a ten wszczął postępowanie administracyjne, które może skończyć się karami dla mieszkańców. O odpowiedzialności zbiorowej za niesegregowanie odpadów mówił Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
Rynek pracy podlega ciągłym przeobrażeniom. Na Warmii i Mazurach najczęściej poszukiwani są pracownicy branży budowlanej, kierowcy autobusów, pielęgniarki i położne, lekarze, spawacze, ślusarze, fryzjerzy, operatorzy i mechanicy maszyn. O bezrobociu w regionie oraz zawodach nadwyżkowych, deficytowych i przyszłościowych mówił Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Posłuchaj rozmowy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/D.Kucharzewska