Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 01.08.2019

Fot. A. Piedziewicz

75. rocznica Powstania Warszawskiego, Program 500+, Światowy Dzień Karmienia Piersią, oraz leśne owoce – na te tematy Izabela Malewska rozmawiała z gośćmi Bliższych spotkań.

Dziś mija 75 rocznica bohaterskiego zrywu Polaków. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Do walki przeciwko Niemcom stanęli głównie Warszawiacy. Powstanie miało trwać kilka dni, zakończyło się po 63 dniach złożeniem broni. Jak tamte czasy zapamiętali uczestnicy powstania? O tym opowiadali: Józef Zbigniew Polak – żołnierz Armii Krajowej, który walczył w Powstaniu Warszawskim na Pradze; Witold Bartnikowski – żołnierz AK, pseudonim „Hobo”; Jerzy Gruszczyński pseudonim „Janusz”; Witold Bartnikowski – żołnierz AK, pseudonim: „Hobo” oraz Apolinary Matczak, członek „Szarych Szeregów, żołnierz AK, pseudonim „Pospieszny” .

Posłuchaj rozmów

W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach do rodzin trafiło prawie 900 milionów złotych w tytułu świadczenia Rodzina 500+, zaś w tym roku już prawie 540 milionów złotych. Od 1 lipca świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodu. W lipcu wnioski o świadczenie można było składać drogą elektroniczną, a od dziś także w formie papierowej. O szczegółach mówił Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Karmienia Piersią. Szacuje się, że około trzydziestu procent wszystkich niemowląt na świecie jest karmionych wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia. O karmieniu piersią i korzyściach płynących z karmienia piersią mówiła Doula Ela Malinowska, wiceprezes Fundacji „Mlekiem Mamy”, promotorka karmienia piersią.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

W Polsce dostęp do lasów jest powszechny. Każdy może wybrać się na grzybobranie lub zbieranie owoców leśnych. Są one doskonałym, pozbawionym sztucznych nawozów źródłem wielu makro i mikroelementów oraz witamin. Pamiętajmy jednak, że nie każdy apetycznie wyglądający leśny owoc oraz grzyb jest jadalny. Które grzyby i jagody zbierać – radzi Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grzyby, Powstanie Warszawskie, 500 plus, Światowy Dzień Karmienia Piersią
Dr hab. Karol Sacewicz: Powstanie Warszawskie było aktem wielkiego heroizmu

To była bitwa o Polskę, którą militarnie przegraliśmy - tak o Powstaniu Warszawskim w Porannych pytaniach mówił dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci...

Zamknij
RadioOlsztynTV