Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Błażej Poboży: wierzę, że stworzymy młodym ludziom warunki do powrotu na Warmię i Mazury

Fot. K. Ośko

– Inwestowanie w obszary popegeerowskie to państwowa powinność – podkreślił na antenie Radia Olsztyn Błażej Poboży. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był gościem Krzysztofa Kaszubskiego. 

Błażej Poboży wręczył w poniedziałek promesy na dofinansowanie projektów zgłoszonych przez samorządy z Warmii i Mazur do trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. W sumie to 135 inwestycji i 320 milionów złotych wsparcia dla gmin i powiatów, w których istniały PGR-y. Bony przekazano w Pasymiu.

– Najwyższe dofinansowania są na poziomie 98% całkowitych kosztów – powiedział na antenie Radia Olsztyn Błażej Poboży.

Kiedy byłem tu nieco ponad rok temu, wielu samorządowców pytało o drugą edycję – czy jest szansa na nowe środki. A tu ogłaszamy już trzecią edycję. Sukces jest tym większy, że w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich, środków dla Warmii i Mazur było 47 milionów, a w trzeciej jest ich aż 320. To gigantyczny postęp. Największa satysfakcja i radość dla wszystkich, a zwłaszcza dla mieszkańców będzie jednak wtedy, gdy będziemy oddawać te inwestycje.

Gość Krzysztofa Kaszubskiego odniósł się do obaw samorządowców o inflację i rosnące koszty pracy.

Po pierwsze, wszystko zależy od tego, jak szybko uruchomią wszystkie procedury przetargowe i te związane z inwestycjami, a po drugie to kwestia podpisania odpowiednich umów. Podam przykład budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Tam podpisanie odpowiednio wcześniej umowy z określonymi uwarunkowaniami i regulacjami prawnymi jest gwarancją utrzymania tej ceny.

System transformacji sprzed 30 lat, zdaniem Błażeja Pobożego, doprowadził do odpływu młodych ludzi z terenów byłych PGR-ów. Między innymi to jest powodem widocznych trudności w rozwoju popegeerowskich gmin i powiatów.

Dopóki istnieją negatywne konsekwencje tych zmian i związane z nimi deficyty, będziemy inwestowali w te obszary. To państwowa powinność. Oby jak najkrócej trzeba było prowadzić dedykowane programy – ale jednak wciąż są konieczne.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że chciałby stworzyć takie warunki, by młodzi ludzie, którzy ze względów ekonomicznych opuścili województwo warmińsko-mazurskie, wrócili.

Wrócili wykształceni, ze swoimi pomysłami, pieniędzmi, które chcieliby tu zainwestować. Jeżeli my z Programu Inwestycji Strategicznych zainwestujemy w nowe drogi, żłobki, przedszkola, szkoły – a to między innymi jest przedmiotem finansowania tego programu – stworzymy warunki, do których ci ludzie będą chcieli wrócić. Ja głęboko wierzę, że taki proces nastąpi. Nasz program temu pomaga.

Błażej Poboży przyznał, że w Programie Inwestycji Strategicznych bardzo istotna jest współpraca samorządów z rządem.

Ta oddolna inicjatywa w samorządach pewnie normalnie nie miałaby szans na realizację, gdyby nie te środki. W związku z tym mamy tu do czynienia, moim zdaniem, z kapitalnym przykładem, że dobre pomysły na poziomie lokalnym, w lokalnych społecznościach, mogą być realizowane – zwłaszcza wtedy, gdy od gmin czy powiatów wymagany jest zaledwie 2-procentowy wkład własny.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Błażej Poboży, Program Inwestycji Strategicznych
Gminy popegeerowskie dostaną pieniądze na inwestycje

135 inwestycji i 320 milionów złotych dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla warmińsko-mazurskich samorządów, w których niegdyś były PGR-y. W Pasymiu przekazano gminom promesy. Najwyższe...

Zamknij
RadioOlsztynTV