Bitwa Regionów zawitała do Stawigudy
Popisowe regionalne potrawy zaprezentowały w Stawigudzie Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów ostródzkiego i olsztyńskiego. Mowa o kolejnej odsłonie Bitwy Regionów, czyli konkursu kulinarnego, który ma wyłonić najsmaczniejsze i najciekawsze potrawy nawiązujące do tradycji danego regionu.
Jak na razie trwa pierwszy etap Bitwy Regionów. Wyróżnione zespoły przejdą następnie do półfinałów wojewódzkich. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 2 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, z czego 101 z województwa warmińsko-mazurskiego.
Jedna z odsłon Bitwy Regionów odbyła się podczas Stawigudiady, czyli festynu gminnego w Stawigudzie.
Ugotowałyśmy warmińską zupę na zakwasie z kiszonej kapusty i z suszonymi leśnymi grzybami. Własnoręcznie zrobiłyśmy też tace, są tu uwite wianki z kwiatów polnych. A zupę podamy z czipsem z boczku i z grzaneczką na maśle
– powiedziała reporterowi Radia Olsztyn jedna z uczestniczek konkursu z KGW w Bartołtach Wielkich.
Nie zabrakło także dań rybnych, które przygotowały m. in. panie z Marcinkowa. – My mamy kotleciki rybne z ryb z naszej rzeki Kośna. Mamy też klinki i pomoćkę – powiedziała jedna z gospodyń.
Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Zwycięskie zespoły trafią do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 15 sierpnia w Olsztynku.
Komisje i jury konkursowe oceniają potrawę pod względem kompozycji smakowej składników, aromatu potrawy, tekstury poszczególnych elementów potrawy. Ocenie podlega również wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, m.in. regionalne elementy dekoracyjne i estetyka podania. Nagrodami w konkursie są pieniądze oraz nagrody dodatkowe przyznawane na każdym etapie konkursu.
Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
Konkurs „Bitwa Regionów” wpisuje się w ideę kampanii #KupujŚwiadomie, w której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zakupu produktów wytworzonych w Polsce i z użyciem krajowych surowców, a także do czytania etykiet oraz kierowania się przy wyborach zakupowych oznaczeniami i certyfikatami w ramach systemów jakości żywności.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak