Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biskup elbląski zdecydował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak

Aleksandra Gabrysiak Fot. Diecezja Elbląska

 6 lutego mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki.

Hierarcha ogłosił to podczas mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jacek Jezierski przypomniał życie i działalność doktor Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

Aleksandra Gabrysiak wykonywała swoją pracę bardzo starannie i dynamicznie. Była aktywna. Wychodziła naprzeciw swoim pacjentom, w pewnym sensie ich poszukiwała

– mówił bp Jacek Jezierski.

Gdy przeszła na rentę, angażowała się w opiekę zdrowotną w szerokim znaczeniu poprzez pracę w poradniach, w ruchu antyalkoholowym, tworzeniu hospicjum, domu dla bezdomnych czy domu samotnej matki.

Widziała potrzebę działań profilaktycznych, opiekuńczych, charytatywnych, postpenitencjarnych oraz terapeutycznych

– wyjaśniał biskup elbląski.

Intensywne życie religijne, szlachetność jej obyczajów, ofiarność w wypełnianiu szeroko rozumianej misji lekarza, czy wreszcie pozytywne głosy uznanych i szanowanych osób ze środowiska medycznego na temat pani doktor sprawiły, że podjąłem decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak, lekarza medycyny, córki Jana i Jadwigi z domu Grajek, w formie procesu o beatyfikację

– oznajmił bp Jezierski.

Biskup elbląski przekonywał, że „naszym” obowiązkiem jest przesłuchanie jak największej liczby świadków oraz zgromadzenie dokumentacji na temat życia zmarłej 30 lat temu doktor.

Przede wszystkim są to głosy lekarzy, pracowników medycznych, które bardzo starannie pielęgnują pamięć o pani doktor Aleksandrze Gabrysiak (…) 30 lat to bardzo dużo, ponieważ odchodzą ludzie którzy mogli być świadkami jej życia (…).

00:00 / 00:00

Grób śp. Aleksandry Gabrysiak znajduje się w Elblągu. Pamięć o niej pielęgnowana jest przede wszystkim w Trójmieście, ale także w Hospicjum Elbląskim i innych miejscach kraju. Diecezja Elbląska zbiera wszelkie dokumenty, świadectwa oraz informacje dotyczące życia, działalności i okoliczności śmierci Doktor Oli.

Proces beatyfikacyjny składa się z dwóch etapów. Po przesłuchaniu świadków oraz zebraniu dokumentacji dotyczących życia Aleksandry Gabrysiak, które odbywać się będą w diecezji elbląskiej – sprawa zostanie skierowana do Stolicy Apostolskiej.

 

Redakcja: M. Rutynowski/BSC za Diecezja Elbląska/J.Sulecki

Więcej w Diecezja Elbląska, bp Jacek Jezierski, proces beatyfikacyjny
Poznaliśmy laureata Nagrody Tuus. „Kontynuuje dzieło Jana Pawła II”

Już po raz piętnasty Diecezja Elbląska i Urząd Miasta przyznały nagrodę Tuus. - To wyróżnienie, którego laureaci w swojej działalności kontynuują dzieło Papieża Polaka – podkreśla...

Zamknij
RadioOlsztynTV