Bieganie latem – o czym pamiętać?
Nie każdy lubi biegać podczas wszystkich pór roku. Zimą mogą przeszkadzać naprawdę niskie temperatury, jesienią – częste opady deszczu. Lato zachęca bezchmurnym niebem i przyjemnym ciepłem.
Czy rzeczywiście to idealne warunki do joggingu? Zależy to od indywidualnych preferencji. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem albo wrócić do regularnej aktywności po dłuższej przerwie, okres od czerwca do sierpnia rzeczywiście może być do tego najlepszy – pod warunkiem że dobrze się do tego przygotujesz.
Wysoka temperatura – sprzymierzeniec czy wróg?
Fakt, że na jogging nie musimy zakładać kurtki czy odzieży termicznej, może być głównym powodem preferowania letniej aktywności na świeżym powietrzu. Zakładany wówczas strój do biegania powinien być lekki i przewiewny, aby nie zakłócał wymiany gazowej i nie doprowadzał do nadmiernego nagrzewania organizmu.
Dlaczego to takie istotne? Zbyt długie przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze, zwłaszcza w połączeniu z wysiłkiem fizycznym, może doprowadzić do stanu hipertermii, czyli przegrzania organizmu. Ze standardowych 36,6°C ciepłota ciała może wówczas podskoczyć w szybkim tempie nawet do 40°C. Organizm będzie się starał schłodzić przez pocenie, co łatwo doprowadza do odwodnienia. Mogą się pojawić objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, mdłości i wymioty, bóle brzucha i kończyn oraz niebezpieczny spadek ciśnienia – co utrudni nam powrót do domu, zwłaszcza jeśli biegamy mniej uczęszczanymi trasami.
Czy to oznacza, że może lato nie jest jednak dobre na sport? Absolutnie nie! Ale do biegania w wysokich temperaturach trzeba się jednak odpowiednio przygotować.
Jak się ubrać do biegania latem?
Letnia odzież biegowa musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim kluczowe jest bardzo dobre odprowadzanie wilgoci – aby na powierzchni skóry nie gromadził się pot, którego parowanie podwyższa temperaturę ciała. To dlatego wybierany na ten czas strój do biegania damski lub męski powinien być wykonany z przewiewnych materiałów, które nie chłoną wody. Z tego też powodu nie sprawdzi się bawełna. Najlepiej w tej roli sprawdzają włókna syntetyczne (np. poliester). Z tkanin naturalnych warto natomiast postawić na wełnę merino.
Nie zapominaj o ochronie głowy! W najgorętszych miesiącach zawsze dbaj o to, aby mieć na głowie lekką czapkę z daszkiem czy chustę. Również bielizna, w której biegamy latem, powinna być starannie dobrana. Nie może ona powodować otarć ani krępować ruchów (dlatego na jogging nie zakładamy brazylianów ani koronek).
Nawadnianie – czym i jak często?
Traconą podczas letnich biegów wodę trzeba regularnie uzupełniać. Jeśli wysiłek jest intensywny a temperatura naprawdę wysoka, a także, gdy masz tendencję do obfitego pocenia, zamiast klasycznej wody zdecyduj się na napój izotoniczny, który błyskawicznie uzupełni tracone elektrolity i glukozę. To kwestia indywidualnych preferencji, ale raczej nie sprawdzą się soki owocowe. Jeżeli natomiast zależy Ci na spalaniu tkanki tłuszczowej, warto wyruszyć na trasę po wypiciu kawy.
Bidon z wodą warto mieć z sobą podczas całego treningu, aby móc co chwilę z niego korzystać. Część osób skarży się na bolesne kolki, gdy bieganie następuje zbyt szybko po jedzeniu, a nawet piciu – paradoksalnie, to właśnie one powinny sięgać po bidon najczęściej, pijąc drobnymi łyczkami.
Trasa biegowa na lato – która najlepsza?
Latem warto skorzystać z okazji, które są trudniej dostępne zimą, z uwagi na niskie temperatury czy wcześnie zapadający zmrok. Możesz zaplanować przyjemną trasę po parku, po lesie czy w innym naturalnym plenerze.
Jeśli preferujesz bieganie popularnymi trasami, weź pod uwagę, że prawdopodobnie czeka Cię na nich większy niż zazwyczaj ruch. Deptaki zapełniają się spacerowiczami, dziećmi na rowerkach i hulajnogach. Manewrowanie pomiędzy nimi może więc wymagać nieco więcej uwagi, ale z kolei masz pewność, że trasa jest bezpieczna.
Bieganie na urlopie – co wziąć pod uwagę?
Na urlopie mamy więcej czasu dla siebie, dlatego to właśnie wówczas sporo osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem albo wraca do porzuconej dawno pasji. Jeśli planujesz uprawiać jogging podczas wakacji, czyli w nieznanym terenie, pamiętaj przede wszystkim o znacznie bardziej precyzyjnym wytyczeniu trasy i poinformowaniu rodziny czy przyjaciół, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
Pamiętaj, że zwłaszcza w górach pogoda lubi zaskakiwać – z czystego pół godziny temu nieba nierzadko spada ulewny deszcz. To dlatego na górski jogging nawet latem zawsze zabieraj lekką kurtkę przeciwdeszczową. Ciekawe modele znajdziesz na https://attiq.net/.
Artykuł sponsorowany