Biblioteka Mazurska w Ogródku
Ogródek to mała położona na uboczu wieś w powiecie piskim. Mieszkał tu i tworzył mazurski poeta, Michał Kajka (1858 – 1940). W domu, który wybudował, od 1968 roku mieści się muzeum poety.
Dzisiejsze Muzeum Michała Kajki w Ogródku, jest oddziałem Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu, w niczym nie przypomina tego sprzed jeszcze kilku lat. Prace nad obecnym wizerunkiem rozpoczęły się w 2011 r. Wtedy gruntownemu remontowi poddany został budynek gospodarczy. W kolejnym etapie przebudowano budynek muzealny, powstały tu cztery sale wystawowe z ekspozycją w nowej odsłonie.
A w maju tego roku otwarto tu czytelnię i bibliotekę regionalną. Powstanie biblioteki to kolejny etap rozwoju muzeum,
Na przełomie wieków decyzję o stworzeniu czytelni ludowej podjął Michał Kajka. Dziś po ponad 100 latach wracamy do tej wspaniałej tradycji. Ponownie dom rodzinny mazurskiego poety staje się świątynią słowa i skarbnicą wiedzy o regionie. Każdy szukający informacji o Mazurach może zawitać do Ogródka i tutaj z pewnością znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących go pytań.
– mówi Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Michał Kajka założył bibliotekę ludową w 1890 roku. Działała ona w ramach Towarzystwa Czytelni Ludowych, które powstało w 1880 roku w regionach zamieszkiwanych przez ludność polskojęzyczną na terenie państwa niemieckiego. Dzięki aktywności działaczy mazurskich, w okresie międzywojennym na terenie Warmii i Mazur funkcjonowało prawie 70 czytelni. Mieszkańcy wsi i miasteczek mogli nie tylko wypożyczać książki, ale również uczestniczyć w pogadankach i prelekcjach.
Posłuchaj audycji Ewy Zdrojkowskiej z udziałem Wojciecha Kassa, Michała Misztala i Zbigniewa Fałtynowicza.
Posłuchaj „Wieczoru z kulturą”
Autor: E.Zdrojkowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy