Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biało-czerwone lokomotywy PKP Intercity wyjechały na tory

Fot. Facebook PKP Intercity

Kolejowy przewoźnik włącza się do obchodów stulecia polskiej niepodległości – poinformowali w środę przedstawiciele przewoźnika. Oklejone okolicznościowo lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą.

Jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, kolejarze jako jedni z pierwszych przywrócili transport i zapewnili jego funkcjonowanie w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Dodał, że PKP Intercity jest „naszym ambasadorem poza granicami kraju”:

Pociągi Intercity nie tylko odwiedzają główne aglomeracje Rzeczypospolitej, ale także są obecne między innymi w Berlinie.

 

Dyrektor biura programu „Niepodległa” Jan Kowalski przypomniał, że celem wieloletniego programu „Niepodległa” jest wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków.

Sto lat temu wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków m.in. polegało na tym, że z trzech kolei zaborczych trzeba było stworzyć jedną

– powiedział.

Każda z 20 lokomotyw PKP Intercity, która zyska nowy wygląd, będzie oklejona okolicznościową biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. W narodowych barwach pojawi się sześć maszyn EU44, czyli popularnych Husarzy oraz 14 pojazdów typu EP09.

Dodatkowo 60 EZT, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych Pendolino, Flirt3 oraz Pesa Dart jeździ z naklejką programu „Niepodległa”. Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego.

Oklejone lokomotywy oraz EZT będzie można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, lokomotywa, PKP Intercity, niepodległość, Andrzej Adamczyk
Andrzej Adamczyk: Musimy w sposób zdecydowany zmienić sytuację na drogach lokalnych

W tym roku przeznaczyliśmy 1,3 miliarda złotych na wsparcie modernizowanych dróg przez gminy i powiaty. Nigdy nie było tak dużych pieniędzy. Trasy lokalne są zazwyczaj w...

Zamknij
RadioOlsztynTV