Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezrobocie najszybciej maleje na Warmii i Mazurach. Zobacz nowe dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Na Warmii i Mazurach spadło bezrobocie, ale wciąż są w niechlubnej czołówce

Stopa bezrobocia wyniosła w marcu 8,2 procent i w porównaniu do lutego spadła o 0,3 punktu procentowego – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liczba bezrobotnych w końcu marca wyniosła 1 milion 325,7 tysięcy osób i w porównaniu do lutego spadła o 57,7 tysięcy.

Spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,2 do 0,6 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich regionach. Najsilniej (o 0,6 pkt.) natężenie bezrobocia spadło w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w skali roku stopa bezrobocia zmniejszyła się o 1,7 pkt. proc. – z 9,9 proc. w marcu 2016 r. do 8,2 proc. w marcu br. – To są kolejne znakomite informacje dotyczące rynku pracy – oceniła minister Elżbieta Rafalska.

W analogicznym okresie ubiegłego roku (luty 2016 r. – marzec 2016 r.) bezrobocie zmniejszyło się również o 0,3 punktu proc. (z poziomu 10,2 proc. do 9,9 proc.). Resort podkreśla, że na przestrzeni ostatnich 26 lat, stopa bezrobocia w marcu nigdy nie była niższa niż odnotowana w marcu br.

Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że bezrobocie jest zróżnicowane – od ok. 5 proc. w woj. wielkopolskim do ok. 14 proc. w woj. warmińsko-mazurskim. – Stąd nasze działania dotyczące środków z Funduszu Pracy przekazywanych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu idą w kierunku tych województw, gdzie stopa bezrobocia jest wyższa, aby tam też to wsparcie docierało – dodał.

Minister Rafalska podkreśliła, że analizując dane dotyczące bezrobocia, jej resort uważnie przygląda się sytuacji kobiet na rynku pracy – w związku z obawami, ze program „Rodzina 500 plus” przyczyni się do ich dezaktywizacji. Jak poinformowała, wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku powyżej 15 lat w IV kwartale zeszłego roku wyniósł 45,5 pkt. proc. i był wyższy o 0,5 pkt proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. Przyznała też, ze wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 25-49 lat jest u nas wyższy niż średni w UE.

 

(PAP/Ł.Sadlak)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, bezrobocie, Mazury
Grzegorz Smoliński: Sukces Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbił się echem w mediach austriackich, niemieckich, włoskich i brytyjskich

Co najmniej miliard 140 milionów złotych wyniosą nakłady inwestycyjne firm, które w pierwszym kwartale tego roku uzyskały zezwolenia na działalność gospodarczą w warmińsko-mazurskiej strefie. - To...

Zamknij
RadioOlsztynTV