Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpłatne autobusy i tramwaje dla uchodźców w Olsztynie i Elblągu. Ulgi także na kolei

Fot. Przemysław Getka

Do 31 maja Ukraińcy mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów autobusami i tramwajami w Olsztynie. Do 30 kwietnia przedłużono możliwość przejazdów pociągami regionalnymi na Warmii i Mazurach – podali przewoźnicy lokalni.

Bezpłatne autobusy i tramwaje

Jak poinformował rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie Michał Koronowski, do 31 maja obowiązuje uchwała olsztyńskiej rady miasta w sprawie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Rzecznik nie wykluczył, że termin ten zostanie wydłużony. Osoba, która chce skorzystać z takiego uprawnienia, musi podczas kontroli przedstawić dokument, np. paszport potwierdzający obywatelstwo. Nie musi posiadać pieczątki zaświadczającej o tym, że przyjechała do Polski po 24 lutego.

Ukraińcy mogą zatem podróżować za darmo w Olsztynie autobusami i tramwajami oraz korzystać z linii miejskich łączących Olsztyn z sąsiednimi gminami – Stawigudą, Olsztynkiem, Dywitami, Purdą i Barczewem. W Elblągu Ukraińcy mogą jeździć za darmo komunikacją miejską do 30 czerwca.

Bezpłatne przejazdy kolejowe

Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Anna Nowak, do 30 kwietnia została przedłużona możliwość bezpłatnego korzystania z regionalnych połączeń kolejowych dla uchodźców z Ukrainy.

Z darmowych przejazdów mogą korzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni z niepełnosprawnością. Podróżny musi potwierdzić swoją tożsamość paszportem z pieczątką świadcząca o tym, że wjechał do Polski po 24 lutego. Rzeczniczka zastrzegła, że przewoźnik stara się też indywidualnie podchodzić do kwestii formalnych.

Od 24 lutego do 31 marca z bezpłatnych przejazdów pociągami Polregio na Warmii i Mazurach skorzystało 2360 Ukraińców.

Fot. olsztyn.eu

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, Elbląg, tramwaj, Olsztyn, autobus, komunikacja, bilet, Ukraina
Z węgla przejdą na zieloną energię. Miejską ciepłownię w Elblągu czekają zmiany

Działanie miejskiej ciepłowni w Elblągu, zasilającej 20 procent odbiorców, nie jest zagrożone. Wciąż jeszcze jest tam wykorzystywany węgiel. Jego dostawy są realizowane przez dwie polskie firmy,...

Zamknij
RadioOlsztynTV