Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie nowocześnie i ekologicznie. Nidzica ma nowy dworzec kolejowy

Fot. M. Lewiński

Dworzec kolejowy w Nidzicy został oficjalnie oddany do użytku. Budowa kosztowała 17,5 mln zł.

Nowy dworzec w Nidzicy powstał jako jeden z tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych. To projekt PKP, który przewiduje, że do 2023 roku w całym kraju powstanie 40 niewielkich, nowoczesnych i proekologicznych dworców.

Obiekt z Nidzicy ma ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, ogólnodostępne toalety (wyposażone w przewijaki dla niemowląt), pokój zabaw dla dzieci oraz m.in. zadaszoną poczekalnię zewnętrzną. Dworzec i jego otoczenie są przystosowane do obsługi niepełnosprawnych np. poruszających się na wózkach inwalidzkich lub niewidomych.

Mamy tutaj wszystkie najnowsze rozwiązania. Obiekt jest energooszczędny, ma panele fotowoltaiczne, a do spłukiwania toalet wykorzystuje szarą wodę deszczową. To cieszy, że realizując tego typu inwestycje myślimy też o środowisku

– przekonywał Robert Szydlik, pełnomocnik zarządu PKP S.A. ds. inwestycji.

Poprzedni dworzec kolejowy w Nidzicy został zbudowany w 1961 roku.

Był to stary, komunistyczny obiekt. Trzeba powiedzieć uczciwie: był brudny, śmierdzący i nie zachęcał do tego, żeby w nim przebywać. W tej chwili to obiekt nowoczesny, czysty i monitorowany

– powiedział Radiu Olsztyn burmistrz miasta Jacek Kosmala.

Kolejarze wykonali już swoją pracę, teraz w okolicach dworca trwa inwestycja samorządowa. Chodzi o przebudowę ul. Kościuszki.

Ta połączy ten piękny dworzec z centrum miasta

– mówił starosta nidzicki Marcin Paliński.

W ramach tzw. inwestycji dworcowych w województwie warmińsko-mazurskim modernizowanych lub budowanych jest 6 obiektów.

Łączna kwota przeznaczona na remonty to prawie 100 mln zł

– podkreślał Paweł Czemiel, doradca ministra infrastruktury.

Zakończone inwestycje to dworce w Nidzicy i zachodni w Olsztynie. Wciąż trwają prace budowlane w Szczytnie, Olsztynku i Suszu.

PKP są przekonane, że uda się także wybudować nowy dworzec główny w Olsztynie. Przypomnijmy jednak, że wciąż nierozstrzygnięty jest spór dotyczący wizji całego centrum komunikacyjnego. PKP przekonują, że są gotowe do budowy obiektu, ale właściciel przyległego dworca PKS, czyli spółka Retail Provider, ma swoją koncepcję, która wymagałaby od kolejarzy zmiany projektu.

Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury przypominają także o programie tzw. „przystanków prezydenckich”. Te mają powstać w sześciu miejscowościach w województwie warmińsko-mazurskim: Nikielkowie, Kolnie, Łankiejmach, Wietrzychowie, Karwicy Mazurskiej i Pasłęku.

Pomysł na budowę przystanków kolejowych, nazwanych tak ze względu na inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy, polega na tym by odtwarzać lub budować nowe przystanki tam, gdzie są faktycznie potrzebne. Chodzi o to, by poprawiać dostępność komunikacyjną dla naszych mieszkańców

– powiedział Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim, który był wiceministrem infrastruktury w latach 2015-2017. Szacuje się, że koszt budowy lub przebudowy 200 przystanków i stacji w całej Polsce pochłonie miliard złotych.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w PKP, dworzec kolejowy, Marcin Paliński
PKP zmienia zasady rezerwacji miejsc w pociągach

PKP Intercity zmieniło zasady rezerwacji miejsc w pociągach. Nowe rozwiązanie pozwoli na równomierne rozmieszczenie zamówionych miejsc w wagonach - poinformowała kolejowa spółka. Przewoźnik poinformował, że w...

Zamknij
RadioOlsztynTV