Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barczewo uczciło 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Feliks Nowowiejski. Fot. prywatne archiwum rodziny Nowowiejskich

W Barczewie koło Olsztyna zorganizowano uroczystości z okazji 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Warto przypomnieć, że kompozytor „Roty” był rodowitym barczewianinem.

Spotkanie odbyło się w Skarbcu Kultury Europejskiej. Dla uczczenia faktu, że Feliks Nowowiejski był szambelanem orkiestry podczas uroczystości wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Gościem specjalnym wieczoru była prawnuczka brata kompozytora Maria-Isabella Jung, która specjalnie na jubileusz przyjechała z Niemiec. Artystka, której akompaniowała na fortepianie Sefuri Sumi, zaśpiewała pieśni Feliksa Nowowiejskiego i Ryszarda Wagnera.

Wieczorem w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie otwarto wystawę zatytułowaną ”Genealogia Rodu Nowowiejskich” i odbędzie się publikacja wydaje przez OBN w Olsztynie książki pt. „Warmia w czasach Feliksa Nowowiejskiego”.

O muzycznym dorobku Nowowiejskiego Robert Lesiński rozmawiał z prof. Benedyktem Błońskim.

Posłuchaj rozmowy

Obchody 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Fot. K. Pakulnicki

Obchody 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Fot. K. Pakulnicki

Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Młody Nowowiejski uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce (1887-1893). Od 1893 r. przebywał w Olsztynie, gdzie rozpoczął pracę w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów, komponował utwory dla orkiestry wojskowej i zespołów amatorskich.

W latach 1898–1900 pracował jako organista w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu. Często koncertował także jako muzyk-wirtuoz w kraju i za granicą. Brał czynny udział w życiu społecznym.

Dzięki nagrodzie uzyskanej w Londynie w 1898 r. za kompozycję „Pod sztandarem pokoju” mógł podjąć studia w Konserwatorium Juliusza Sterna w Berlinie (1898), później kontynuował naukę w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie (1900), w Akademickiej Szkole Mistrzów Maxa Brucha w Berlinie (1900-1906) oraz na Uniwersytecie Berlińskim.

15 lipca 1910 r. w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa Roty Marii Konopnickiej do którego to wiersza Nowowiejski napisał muzykę. Mieszkał wtedy w Krakowie przy ul. Floriańskiej 20, fakt ten uczczono umieszczając, w 2010 roku, przy wejściu do kamienicy pamiątkowa tablicę, w 100-lecie skomponowania melodii.

Od 1920 wykładał w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. W 1927 zrezygnował z pracy pedagogicznej i całkowicie poświęcił się kompozycji oraz działalności koncertowej. W 1931 został honorowym członkiem The Organ Music Society w Londynie. W latach 1935-39 prowadził w Poznaniu Miejską Orkiestrę Symfoniczną. We wrześniu 1939 w obawie przed aresztowaniem, ukrył się w szpitalu sióstr Elżbietanek; następnie wyjechał do Krakowa, a do Poznania powrócił w sierpniu 1945. Tu zmarł i został pochowany na Skałce Poznańskiej, w Krypcie Zasłużonych kościoła Św. Wojciecha.

Feliks Nowowiejski. Fot. prywatne archiwum rodziny Nowowiejskich

Oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego. Fot. archiwum rodzinne Nowowiejskich

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, urodziny, nowowiejski
Śmiertelny wypadek pomiędzy Olsztynem a Barczewem

Tragiczny wypadek na najważniejszej arterii Warmii i Mazur - trasie krajowej nr 16. Na wysokości Kaplityn między Olsztynem a Barczewem zderzyły się dwa osobowe auta. Według...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV