Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Banki wprowadzają „wakacje kredytowe”. Kto będzie mógł odroczyć spłatę pożyczki?

Fot. Fotolia.com

Wakacje kredytowe ze względu na zagrożenie koronawirusem. Banki zaczynają wprowadzać specjalne rozwiązania dla osób, które ze względu na epidemię mogą mieć problemy ze spłatą pożyczek.

Na początku tygodnia Związek Banków Polskich ogłosił, że banki będą stosowały specjalne wakacje kredytowe ze względu na epidemię. Zapowiedziano uproszczenie procedur i wprowadzenie powszechnej możliwości zawieszenia spłat na trzy miesiące. Na razie tylko niektóre banki faktycznie wprowadziły specjalne rozwiązania. Bank PKO BP z jednego do trzech miesięcy wydłużył okres, na który można zawiesić spłatę kredytu hipotecznego. Trzymiesięczne zawieszenie spłaty pożyczek gotówkowych było możliwe już wcześniej.

Również na trzy miesiące można zawiesić spłatę pożyczek w Raiffeisen Banku. ING Bank proponuje natomiast automatyczne przedłużenie na trzy miesiące kredytów odnawialnych dla firm, a oprócz tego przyspieszoną procedurę rozpatrywania wniosków o odroczenie rat leasingowych. Natomiast mBank wprowadził możliwość zawieszenia spłat przez pół roku – ale dotyczy to tylko kapitałowej części raty, część odsetkową trzeba spłacać na bieżąco.

Banki zapewniają przy tym, że procedura jest bardzo prosta i w całości do przejścia przez Internet. Banki nie będą też pytały klientów, czy koronawirus faktycznie pogorszył ich sytuację finansową.

Każdy klient, który ma potrzebę odpocząć od spłaty kredytu, może to zrobić. My tego nie sprawdzamy

– deklaruje Aneta Styrnik-Chaber z PKO BP.

Nie oczekujemy od klienta, by w jakikolwiek sposób uzasadniał, że chce skorzystać z zawieszenia

– zapewnia Piotr Rutkowski z mBanku.

Są też banki, które informują, że na razie pracują jeszcze nad rozwiązaniami – taki komunikat wydał np. BNP Paribas.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bank, kredyt, pożyczka, spłata, koronawirus, wakacje kredytowe, raty
Oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem. „Podszywają się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia”

Policja ostrzega przed oszustami, którzy żerują na strachu przed koronawirusem. Jak mówi młodszy aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie, najczęściej takie próby pojawiają się...

Zamknij
RadioOlsztynTV