Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Badania kliniczne oraz bóle głowy u dzieci. Posłuchaj audycji Na zdrowie

Fot. pixabay

W audycji Na zdrowie rozmawialiśmy o znaczeniu badań klinicznych oraz bólach głowy i migrenie u dzieci.

Bez badań klinicznych nie ma rozwoju medycyny. Dzięki nim lekarze mogą lepiej i skuteczniej pomóc pacjentom. Są one szczególnie istotne w onkologii, która jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną a leczenie w wielu przypadkach nie daje zadowalających efektów.

Zanim lek trafi na rynek przechodzi bardzo długą drogę, która zaczyna się w laboratorium. Są tam przeprowadzane testy molekularne, biochemiczne i komórkowe oraz testy na zwierzętach. Jeśli przebiegną one pozytywnie, lek trafia do klinik, gdzie do badań włączani są ochotnicy. Badania kliniczne przeprowadzane są w trzech fazach.

W badaniu klinicznym mogą uczestniczyć pacjenci, którzy wyrażą zgodę oraz spełniają kryteria. Mają też prawo wycofać się z badania klinicznego w każdym momencie bez podawania powodów i nie panosząc żadnych kosztów.

O znaczeniu badań klinicznych mówi dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, prof. UWM, który kieruje Oddziałem Klinicznym Onkologii I Immunoonkologii Szpitala MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Dlaczego dzieci boli głowa? Według badań aż 70 procent dzieci w wieku szkolnym doświadcza przynajmniej raz w roku bólu głowy. Migreny stanowią od 3 do 10 procent. Nie jest to zatem częsty problem, ale tak jak u dorosłych uciążliwy i potrafiący wyłączyć z życia na cały dzień. Zanim migrena zostanie zdiagnozowana trzeba zrobić szereg badań wykluczających inne poważne choroby, jak borelioza, neuroborelioza, guz mózgu, zapalenie opon mózgowych.

Jak leczy się migrenę u dzieci i jak pomóc dziecku z bólem głowy mówi lek. Patrycja Kwiatkowska ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, która jest w trakcie specjalizacji z neurologii.

00:00 / 00:00

Audycja Na zdrowie na antenie Radia Olsztyn w każdą sobotę o godz. 9.15.

Autor: A.Lipczyńska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Agnieszka Lipczyńska
Rozpoczyna się Festiwal Demoludy. Mamy program

Spektakle, czytania performatywne, spotkania z twórcami. W Olsztynie rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy Nowa Europa. Jego ideą jest wymiana doświadczeń artystycznych twórców Europy Środkowo-Wschodniej....

Zamknij
RadioOlsztynTV