Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Atak wilków w regionie. Samorząd wydał ostrzeżenie dla mieszkańców

Komunikaty o wzmożonej czujności pojawiły się w gminie Świątki. To pokłosie ataku wilków, które w jednej z miejscowości miały zagryźć psa. Sprawa jest wyjaśniana, a urzędnicy apelują o zgłaszanie podobnych sytuacji i lepsze zabezpieczanie przydomowych zwierząt.

Ewa Horn z Urzędu Gminy w Świątkach mówi, że do ataku miało dość w miejscowości Różynka, właściciel zagryzionego psa przekazał urzędnikom, że widział watahę sześciu wilków. Oprócz komunikatów na stronie urzędu informacje przekazano też do wszystkich sołectw z prośbą, by mieszkańcy informowali o wszystkich niepokojących sygnałach.

00:00 / 00:00

Sprawa ma być zweryfikowana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. Rzeczniczka RDOŚ Justyna Januszewicz mówi, że za straty wyrządzone przez wilki można starać się o odszkodowanie. I – jak dodaje – tych nie brakuje. W 2022 do dyrekcji zgłoszono 214 szkód, które dotyczyły bydła, danieli i jeleni, ale też owiec i kóz, w tym roku wpłynęło 8 podobnych zgłoszeń.

00:00 / 00:00

W minionym tygodniu pojawiły się też informacje o zagryzieniu psa przez wilki w gminie Jonkowo. To jednak, czy był to rzeczywiście atak tych drapieżników, czy np innego psa, jest wciąż weryfikowane.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilk, wilki, Atak, wataha, drapieżniki
Czy to wilki atakują zwierzęta w okolicach Olsztyna? Kolejny pies został zagryziony

Olsztyńska policja dostała kolejne zgłoszenie o zagryzieniu psa. Szczątki  znaleziono na polu w gminie Świątki kilkaset metrów od zabudowań. Podobne zgłoszenie wpłynęło do policji kilka dni...

Zamknij
RadioOlsztynTV