Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artystka z Rozóg odebrała nagrodę Kolberga. „Polska bez kultury ludowej nie miałaby duszy”

Elżbieta Kasznia odbiera nagrodę Oskara Kolberga. Fot. PAP/Leszek Szymański

Zasłużeni dla kultury ludowej odebrali nagrody imienia Oskara Kolberga. Uroczysta gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nagrodzonych znalazła się artystka z Warmii i Mazur.

W kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego nagrodzona została artystka ludowa z Rozóg koło Szczytna. Elżbieta Kasznia jest śpiewaczką, twórczynią ludową, instruktorką śpiewu, hafciarką, wycinankarką i bibułkarką.

W maju artystka odniosła sukces, podczas zorganizowanego przez Radio Olsztyn, regionalnego finału konkursu „Jawor – u źródeł kultury 2022”. Elżbieta Kasznia zdobyła pierwsze miejsce w kategorii – śpiewak. W czerwcu reprezentowała Warmię i Mazury na ogólnopolskim finale w Tokarni.

Elżbieta Kasznia podczas wręczenia nagrody Oskara Kolberga. Fot. PAP/Leszek Szymański

List do uczestników gali w Zamku Królewskim w Warszawie skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Nagroda Oskara Kolberga podkreśla niepowtarzalnie miejsce kultury ludowej w naszej kulturze narodowej. Spuścizna ludowa swoimi zasobami, wartością bogactwa, oryginalnym pięknem form i żywą obecnością w życiu współczesnym pozostaje jednym z najważniejszych komponentów w polskiej tożsamości, współtworzy ją i charakteryzuje. Jestem przekonany, że Polska bez kultury ludowej nie miałaby swojej duszy.

00:00 / 00:00

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Wręczenie nagród im. Oskara Kolberga. Fot. PAP/Leszek Szymański

Laureatami nagrody są twórcy ludowi z różnych regionów Polski, zespoły folklorystyczne i kapele, a także instytucje i organizacje zasłużone w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Nagrody przyznano po raz 47.

Laureaci nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Fot. PAP/Leszek Szymański

Wręczenie nagród im. Oskara Kolberga. fot. PAP/Leszek Szymański

Elżbieta Kasznia podczas uroczystości wręczenia nagród Kolberga. Fot. PAP/Leszek Szymański

Śpiewaczka i twórczyni rękodzieła artystycznego Elżbieta Kasznia. Fot. PAP/Leszek Szymański

Artystka ludowa spod Szczytna laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nagroda, Elżbieta Kasznia, kultura ludowa, madroga Kolgerga, oskar Kolberg
W Gietrzwałdzie na ludowo. Trwa „Festiwal kultur – Warmia, Mazury, Powiśle”

W Gietrzwałdzie trwa „Festiwal kultur – Warmia, Mazury, Powiśle”. To przegląd zespołów i kapel ludowych z województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku o zwycięstwo walczy 19 zespołów,...

Zamknij
RadioOlsztynTV