Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Agregat prądotwórczy. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego największe zalety?

Przerwy w pracy komputerów, instalacji alarmowych, czy urządzeń grzewczych i chłodzących, mogą okazać się bardzo kosztowne, nierzadko nawet niebezpieczne. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze – urządzenia idealne na wypadek braku dostawy prądu. W sklepach znajdziemy dużą ilość różnych agregatów (np. agregaty jednofazowe, trójfazowe) o różnej pojemności silnika i mocy, rodzaju paliwa i rodzaju rozruchu. Co warto wiedzieć o agregatach? Jakie są ich rodzaje? Jaki jest czas pracy urządzenia? Podpowiadamy w naszym artykule!

  1. Podstawowe informacje o agregatach prądotwórczych
  2. Agregaty prądotwórcze – rodzaje
  3. Agregat prądotwórczy do gospodarstw rolnych

Agregaty prądotwórcze są bardzo często stosowane w warunkach polowych lub w trakcie plenerowych imprez.

Podstawowe informacje o agregatach prądotwórczych

Zastanawiasz się, jaki agregator prądotwórczy będzie optymalnym wyborem do domu? Zaleca się model, który jest wyposażony w benzynowy silnik spalinowy pracujący z napięciem 230V. Zapewnia on moc na poziomie od 2 do 3 kW (to moc, która wystarcza w zupełności do zapewniania niezbędnej energii elektrycznej podczas okresowego odłączenia od sieci energetycznej). Do przenośnego, domowego agregatu prądotwórczego możemy podłączać lampy, zasilacze, sprzęty kuchenne i telewizory.
Warto pamiętać, że nie trzeba podłączać agregatu na stałe, jeżeli w rozdzielni mamy ręczny przełącznik sieć-agregat pozwalający wybrać źródło zasilania. W tej sytuacji na tablicy bezpieczników powinno znajdować się specjalne gniazdo, które umożliwia podłączenie sprzętu do zasilania instalacji. Agregat prądotwórczy najlepiej jest umieścić na podwórku pod wiatą, aby ochronić go przed czynnikami atmosferycznymi. Agregat prądotwórczy pracujący do 8 czy 12 godzin na jednym zbiorniku paliwa zapewni spokojną zimową noc w przytulnie ciepłych domowych pomieszczeniach.
Warto przed zakupem zsumować zapotrzebowanie na energię wszystkich posiadanych urządzeń, które będą zasilane przez agregat. Niedoszacowana moc agregatu sprawia, że nie będzie on spełniać swojej roli w krytycznych sytuacjach!

Agregaty prądotwórcze – rodzaje

Generatory prądu różnią się między sobą pod wieloma względami. Podstawowa klasyfikacja jest oparta na rodzaju paliwa. Przeważnie największe modele są zasilane silnikiem diesla, ale bez problemów możemy też znaleźć benzynowe agregaty. Druga kwestia to podział agregatów na modele przenośne i modele stacjonarne. Te drugie możemy na stałe podłączyć do naszej instalacji i wyposażyć w system automatycznego uruchomiania, gdy będzie brakować zasilania z sieci. To rozwiązanie jest rekomendowane gospodarstwom, w których zasilanie urządzeń jest kluczowe dla ich poprawnego funkcjonowania, a jakiekolwiek przerwy w pracy są niedopuszczalne.

Agregat prądotwórczy do gospodarstw rolnych

Rodzaj agregatu i jego parametry powinny być dobierane do specyfiki prowadzonej przez nas działalności, zwłaszcza do obciążeń, które urządzenie musi udźwignąć w przypadku odłączenia gospodarstwa od dostaw z elektrowni. Przerwy w dostawach energii elektrycznej są raczej rzadkie, ale zdarzają się i mogą narobić wielu dotkliwych problemów. Często infrastruktura dostawców prądu na wiejskich terenach jest nadgryziona zębem czasu, a przerwy w dostępie do energii mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla gospodarstw, które potrzebują jej do odpowiedniego funkcjonowania. Posiadanie agregatu sprawia, że jesteśmy przygotowani na taką ewentualność.
Jeśli prowadzisz wyłącznie uprawy polowe krótkotrwałe, brak dostaw prądu można przeczekać. Jednak w sytuacji, gdy prowadzi się działalność hodowlaną, przerwy w dostawach prądu mogą skutkować dotkliwymi konsekwencjami i stratami. Tak samo będzie w przypadku upraw pod osłonami i plantacji wymagających nieustannego nawodnienia.

Chwila przerwy w dostawie prądu może oznaczać dla gospodarstwa lub firmy straty, jednak z pomocą przychodzi agregat prądotwórczy. W sklepach znajdziemy urządzenia o różnej mocy, dostosowanej do naszych potrzeb. W kryzysowych sytuacjach mogą okazać się nieocenione. Warto nawet rozważyć kupno dwóch lub nawet kilku agregatów prądotwórczych o mniejszej mocy – to dobre rozwiązanie, gdy sprzęty zasilane energią elektryczną są od siebie oddalone, zwłaszcza w sytuacjach, gdy są podłączone do oddzielnych instalacji (działalność rozrzucona na dużym obszarze).

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szefowie MSZ Polski i Ukrainy rozmawiali o bezpieczeństwie i współpracy

- Wielu, nawet naszych najbliższych partnerów, przed inwazją w swoim komunikacie mówiło jasno, ze Ukraina długo się nie utrzyma - mówił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba....

Zamknij
RadioOlsztynTV