Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Agent Tomek aresztowany. Sąd w Białymstoku uzasadnił decyzję obawą matactwa

Tomasz K. usłyszał kolejne zarzuty

Białostocki sąd aresztował na 3 miesiące byłego posła PiS i byłego agenta CBA Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.

O decyzji Sądu Rejonowego w Białymstoku poinformowała dziennikarzy żona Tomasza K. i jego obrońca. Sąd uzasadnił zastosowanie aresztu obawą matactwa, prawdopodobieństwem popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu przestępstw i zagrożeniem surową karą.

Chodzi o dodatkowe zarzuty dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy, które Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła mu w minioną środę w śledztwie dotyczącym działalności Helpera. Po zakończeniu tych czynności do sądu wpłynął wniosek o 3-miesięczny areszt. Sąd Rejonowy w Białymstoku wniosek uwzględnił. Postanowienie nie jest prawomocne, adwokat Tomasza K. mec. Ewelina Blecharczyk zapowiedziała zażalenie.

Rzecznik sądu sędzia Beata Wołosik powiedziała dziennikarzom, że zebrane przez prokuraturę dowody „w dużym stopniu uprawdopodabniają”, iż podejrzany popełnił zarzucane mu czyny. Sąd uznał też, że jest zagrożenie matactwem.

Ta obawa, zdaniem sądu wynika stąd, że pan podejrzany zna inne osoby występujące w przedmiotowej sprawie i mógłby się z nimi kontaktować, konsultować, uzgadniać wersję wspólnych wyjaśnień

– mówiła dziennikarzom sędzia Wołosik.

Dodała, że sąd wziął też pod uwagę wysokie zagrożenie karne, przy postawionych Tomaszowi K. zarzutach.

 Już sama grożąca, surowa kara jest wystarczającą, samodzielną przesłanką pozwalającą sądowi na zastosowanie tymczasowego aresztowania

Przyznała, że sąd rozważał tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, ale wziął pod uwagę, iż stosowane dotychczas poręczenie majątkowe w kwocie 500 tysięcy złotych, nawet w części nie zostało wpłacone.

Zdaniem sądu, ten fakt świadczy o tym, że wolnościowe środki zapobiegawcze nie będą zabezpieczały prawidłowego toku śledztwa

– podsumowała sędzia Wołosik.

Zarzuty w sprawie śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper przedstawiono dotąd prawie 40 osobom.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Helper, agent Tomek, Tomasz K., sąd Białystok
Agent Tomek zostanie aresztowany? Prokuratura złożyła wniosek

Sąd Rejonowy w Białymstoku rozpoznaje dziś wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt  dla byłego posła PiS i byłego agenta CBA Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości...

Zamknij
RadioOlsztynTV