Adam Ołdakowski: Jest nadzieja na normalną pracę posłów w sejmie
Pierwsze posiedzenie sejmu po zakończeniu okupacji sali plenarnej przez posłów opozycji przebiegło wyjątkowo sprawnie – poinformował gość Porannych Pytań Parlamentarnych Polskiego PiS Adam Ołdakowski z Bartoszyc. – Posłowie opozycji byli wyjątkowo zdyscyplinowani. Poseł wyjaśnił też, iż ustawa w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną jest konieczna z uwagi na koszt tej inwestycji – 900 milionów złotych; ustawa umożliwi też sprawny przebieg tej ważnej dla gospodarki regionu inwestycji. Poseł poinformował także, że powołanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w miejsce dwóch istniejących agencji spowoduje oszczędności.
Andrzej Piedziewicz: W czwartek zakończyło się 34 posiedzenie sejmu. To było pierwsze pełne posiedzenie po proteście opozycji, blokada trwała od 16 grudnia 2016 roku do 12 stycznia 2017 roku. W jakim nastroju to posiedzenie przebiegało?
Adam Ołdakowski: Muszę powiedzieć, że był fajny nastrój. Głosowania przebiegały szybko. Do tej pory posłowie opozycji, to samo co na komisjach zgłaszali na sesji plenarnej, a teraz byli zdyscyplinowani. Myślałem, że zakończymy o północy, a koniec był o 21. Poszło szybko i fajnie. Mam nadzieję, że sejm zacznie normalnie pracować, nie będzie wyskoków, że zyskamy na pracy sejmu.
Andrzej Piedziewicz: A jakie są nastroje na korytarzach, jak patrzycie się na siebie na korytarzach sejmowych?
Adam Ołdakowski: Normalnie, ja się witam z posłami opozycji, rozmawiam.
Andrzej Piedziewicz: Trwają prace sejmu nad powołaniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To zupełnie nowa instytucja. Czym ona miałaby się zająć?
Adam Ołdakowski: To będzie efekt połączenia części Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości, część ARR przejdzie pod Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Ubędzie jedna agencja i dzięki temu zrobimy oszczędności. Nowy ośrodek zajmie się częścią zadań ARR, ale nie płatnościami.
Andrzej Piedziewicz: Czy Krajowy Ośrodek ma się zająć doradzaniem rolnikom?
Adam Ołdakowski: Bardziej to będzie pomoc dla rolników i pomoc dla samorządów, będziemy mieli więcej środków finansowych.
Andrzej Piedziewicz: Kiedy ten Ośrodek zacznie funkcjonować
Adam Ołdakowski: Wejście w życie planowane jest od września.
Andrzej Piedziewicz: Inne ważne głosowanie w sejmie, to pierwsze czytanie ustawy o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Sejm skierował rządowy projekt ustawy do dalszych prac w komisjach. Ważny projekt dla naszego regionu.
Adam Ołdakowski: Bardzo ważny, zwłaszcza dla Elbląga i okolic. Port elbląski zacznie się rozwijać, będzie swobodny rozwój portu, blokowanego dotąd przez Rosjan.
Andrzej Piedziewicz: Czy do tego trzeba specjalnej ustawy?
Adam Ołdakowski: Tak, bo potrzeba ogromnych środków finansowych, dodatkowych, 900 milionów złotych. Ustawa pozwoli też ruszyć do przodu z tą inwestycją.
Andrzej Piedziewicz: Jeszcze jedno głosowanie miało miejsce, niby techniczne, ale ważne, nad zmianami w zasadach powoływania władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do tej pory podlegały one pod marszałków, a teraz mają podlegać pod wojewodów.
Adam Ołdakowski: To było pomieszane. Narodowy Fundusz podlega ministrowi środowiska, a wojewódzkie podlegają marszałkom.
Andrzej Piedziewicz: A czerpią pieniądze z Narodowego Funduszu?
Adam Ołdakowski: Oto właśnie chodzi. Teraz to będzie lepiej działać.
Andrzej Piedziewicz: Jest pan bardzo aktywny na polu zgłaszaniu interpelacji. Pana ostatnia interpelacja złożona razem z posłem Małeckim dotyczyła rodzin, które korzystaja z programu Rodzina 500 plus, ale planują wyjazd zagranicę. Panowie pytanie ministra, czy nadal będą objęci programem?
Adam Ołdakowski: Młodzi, którzy planują wyjazd z kraju mnie o to pytają, dlatego wystąpiłem z tym do ministra.
Andrzej Piedziewicz: A pana zdaniem, powinni nadal otrzymywać pomoc?
Adam Ołdakowski: Jeśli wyjeżdża po to, żeby zarobić, a nie po socjal, to tak, bo w Polsce nie dostaną tego wsparcia, a nam tej dzietności brakuje.
Posłuchaj rozmowy z posłem Adamem Ołdakowskim.
(as)