Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Absolwent UWM zdobył Diamentowy Grant. Arkadiusz Zakrzewski jest pierwszym studentem uczelni, który otrzymał to wyróżnienie

Fot. A. Skrago

Absolwent Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie Arkadiusz Zakrzewski odebrał dziś z rąk ministra szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina Diamentowy Grant. To program prowadzony od 2012 r. i skierowany do najzdolniejszych absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich oraz studentów po ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.

Komisja konkursowa wybiera co roku projekty badawcze, które uzyskały najwięcej punktów. W zakończonej 7. edycji wyróżnienia otrzymało 80 projektów polskich uczelni. Arkadiusz Zakrzewski jest pierwszym studentem olsztyńskiej uczelni, który zdobył to prestiżowe wyróżnienie. Na realizację swego tematu badawczego otrzyma 220 tys. zł.

Diamentowy Grant zdobył na badania pozwalające określić, czy i jak często bakterie wielooporne różnych rodzajów występują w mięsie pochodzących z polskich hodowli ryb oraz w świeżych, surowych krewetkach również coraz częściej kupowanych. Badania pozwolą także określić, czy są to bakterie odporne na antybiotyki. Poprzez wiele lat naukowcy sądzili, że problem dotyczy tylko szpitali. Tymczasem okazuje się, że nadmierne stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt i uprawie roślin spowodowało ich przeniknięcie i rozpowszechnienie w środowisku – w wodzie, w glebie. W konsekwencji w żywności mogą pojawić się drobnoustroje odporne na antybiotyki.

Arkadiusz Zakrzewski rozpocznie swój 3-letni projekt badawczy od października. W tym roku premier Jarosław Gowin przyznał ponad 16 mln zł na finansowanie projektów Diamentowego Grantu.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Arkadiusz Zakrzewski
CBA bada przetargi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na projekty o wartości prawie 10 mln zł

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pod lupą CBA. Biuro sprawdza projekt realizowany na uniwersytecie w latach 2009-2012. Kontrola dotyczy projektu "E-administracja warunkiem rozwoju Polski". UWM współpracował przy nim z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV