Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp Józef Górzyński: Święta Lipka ma bardzo bogatą historię. Jest to znane miejsce nie tylko w skali regionu, ale również w kraju

Jutro rozpoczynają się uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Świętolipskiej. – Ceremonii przewodniczył będzie ks. kardynał Stanisław Dziwisz – powiedział w Porannych Pytaniach arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Święta Lipka stanie się najważniejszym, jeśli chodzi o kościół rzymskokatolicki, miejscem w Polsce. Potwierdził to abp Józef Górzyński:

Do Św. Lipki przyjedzie wielu zaproszonych gości. Uroczystości przewodniczył będzie ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Zależało nam, aby to właśnie kardynał Dziwisz przyjechał do Św. Lipki – jest on świadkiem wydarzenia, które przywołujemy. W 1968 roku, kiedy odbywała się koronacja obrazu świętolipskiego, Stanisław Dziwisz był sekretarzem u boku ówczesnego kardynała krakowskiego, który przewodniczył Mszy Świętej – Karola Wojtyły. Wtedy także homilię wygłosił Prymas Polski, Stefan Wyszyński – nawiązując do tego wydarzenia, również jutro homilię przedstawi obecny Prymas Polski – abp Wojciech Polak.

Rok 2018 jest bardzo uroczysty dla Św. Lipki. Oprócz 50. rocznicy koronacji obrazu, odbyło się tutaj także 400-lecie oddania Św. Lipki pod opiekę Króla Polski, 330. rocznica rozpoczęcia budowy świątyni, 325. rocznica konsekracji kościoła, 60. rocznica przybycia do sanktuarium księdza biskupa nominata Karola Wojtyły oraz 35. rocznica nadania kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej.

Do tej listy można również dołożyć wydarzenie z tego roku – jako obiekt zabytkowy sanktuarium w Św. Lipce zostało podniesione do rangi Pomnika Historii. Bardzo mnie cieszy, że 50. rocznica koronacji obrazu jest także okazją do przywołania wymienionych wcześniej dat – pokazuje to, jak bogatą historię ma to miejsce, które jest ważne nie tylko dla regionu, ale także całej Polski. Mam wrażenie, że kiedyś bardziej znana od Gietrzwałdu była właśnie Św. Lipka. Dla ludzi wierzących oraz pochodzących z regionu nie trzeba przypominać, gdzie znajduje się to miejsce

– komentuje arcybiskup Górzyński.

Najbardziej popularnym obiektem kościelnym na Warmii i Mazurach jest katedra we Fromborku. Wydaje się, że jest to również miejsce, które najbardziej potrzebuje inwestycji i dofinansowania. Zgadza się z tym abp Górzyński.

Historia tych ziem, szczególnie jeśli chodzi o archidiecezję warmińską, jest najmocniej odciśnięta właśnie we Fromborku. Bez wątpienia jest to najcenniejszy obiekt, jaki mamy w regionie. Katedra już wcześniej została wpisana do elitarnego grona Pomników Historii. Jest to obiekt bardzo duży, dlatego też wymaga niezwykle wysokich nakładów, aby przywrócić jego świetność. Od kilku lat podejmujemy działania do pozyskiwania funduszy. Otrzymujemy wsparcie m.in. od samorządu, Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwracamy też uwagę, że Frombork potrzebuje promocji pod względem turystycznym. Turyści z całego świata wiedzą o tej miejscowości – każdy, kto się pyta o Mikołaja Kopernika, musi trafić na Frombork, gdzie wybitny naukowiec spędził większą część życia.

Posłuchaj rozmowy z arcybiskupem Józefem Górzyńskim

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Świeta Lipka, obraz, arcybiskup, Józef Gorzyński, koronacja, Matka Boska Świętolipska
Obraz namalowany przez naszych słuchaczy podczas akcji #BądźJakMatejko można oglądać w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Słuchacze malowali, a teraz ich pracę będzie można podziwiać w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Radio Olsztyn na grunwaldzkich polach przygotowało specjalny event pod hasłem #BądźJakMatejko". Nasi...

Zamknij
RadioOlsztynTV