Co zostało po dawnych wsiach? Historia pustek i pustaci
Pustki, pustacie, czyli miejsca po dawnych wsiach, niewielkich koloniach i osadach. O tych z województwa warmińsko-mazurskiego w audycji „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś” opowiedział historyk Lech Słodownik.
Po wojnie wszystkie dzisiejsze pustki, pustacie były zamieszkałe. – Tworzyły małe kolonie, przybywało tu wielu przesiedleńców i repatriantów. Każdy budynek, który miał cały dach, był schronieniem dla nowych mieszkańców. Wówczas nie miało większego znaczenia to, że te miejsca od większych miejscowości dzieliła znaczna odległość – powiedział Lech Słodownik.
Osady zaczęły się wyludniać w latach 60. XX wieku. Ich swoistą „antyreklamą” była duża odległość do najbliższego sklepu, szkoły i kościoła. Ludzie zaczęli się wyprowadzać. Budynki rozebrano na cegły, a to, co pozostało, zarosło. W niektórych miejscach dziś znajdują się piękne sady. O mieszkańcach tych wsi przypominają cmentarze – najczęściej również niszczejące, ale wciąż możliwe do odnalezienia.
Posłuchaj rozmowy Agaty Bruchwald
Autor: A. Bruchwald
Redakcja: A. Niebojewska
















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)











