Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto Niepodległości na Warmii i Mazurach. Sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście!

Święta Niepodległości, fot. Łukasz Węglewski

 

11 listopada 1918 roku Polska – po długich latach niewoli – odzyskała niepodległość. 95 rocznicę niepodległości będą świętować mieszkańcy Warmii i Mazur. W jaki sposób? 

Olsztyn

Program Wojewódzkich Obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada, 2013
11.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny – Bazylika Konkatedralna Świętego Jakuba
12.00 – Przemarsz kolumny złożonej z kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy, orkiestry wojskowej, organizacji kombatanckich, Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Kortowo” w strojach regionalnych oraz mieszkańców Olsztyna na Plac Solidarności
12.20 – Uroczystości na Placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny:
– wystąpienia okolicznościowe
– odczytanie Apelu Pamięci z okazji Święta Niepodległości
– salwa honorowa
– złożenie kwiatów
13.30 – Defilada kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy
13.40 – Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim
13.45 – Uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych – Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Al. Piłsudskiego 7/9, sala 52
11.00 – 13.30– Pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów „Sztandar” z Ziołowej Doliny, Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS nr 4016, grochówka –Plac Solidarności

Elbląg
Wernisaż wystawy „Drogi do niepodległości” rozpoczął (08.11) obchody Święta Niepodległości w Elblągu. Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”. W niedzielę (10.11) w Galerii El odbył się koncert pt.: „Dałeś mi Panie zbroję…” w wykonaniu elbląskich artystów. Będą to pieśni patriotyczne od konfederatów barskich po czasy Solidarności w nowych aranżacjach Bartka Krzywdy.
11 Listopada jak co roku przez Elbląg przejdzie Marsz Niepodległości z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Zacznie go na elbląskim dworcu PKP inscenizacja historyczna , a potem barwna kolumna przejdzie Aleją Grunwaldzką na Stare Miasto. Tam przed Bramą Targową na elblążan czekać będzie program artystyczny, a na zakończenie zaplanowana jest Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Świętego Mikołaja.

Plan obchodów jest tak ułożony, żeby każdy znalazł coś dla siebie, ma być patriotycznie, ale radośnie i rodzinnie – zapewnia Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury w elbląskim Urzędzie Miasta. Udział w imprezach jest wolny, jedynie na niedzielny koncert trzeba mieć darmową wejściówkę. Elbląski samorząd apeluj do mieszkańców o wywieszenie w poniedziałek naszych flag narodowych.

Bartoszyce
Odchody Narodowego Święta Niepodległości w Bartoszycach rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele Farny. Po nabożeństwie w Bartoszyckim Domu Kultury odbędzie się patriotyczny program artystyczny, podczas którego zostanie m.in. podsumowany konkurs plastyczny „Jaki Znak Twój – Orzeł Biały” – zapowiedziała zastępca burmistrza miasta Aneta Mazur. Natomiast o godzinie 18.00 na Placu Bohaterów Westerplatte odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa.

Biskupiec
Obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, rozpocznie w Biskupcu o godzinie 10.00 msza święta w Kościele Świętego Jana Chrzciciela. Później, mieszkańcy razem z Pocztami Sztandarowymi przejdą do pomników „Jana Pawła II i Poległym za Ojczyznę” oraz „1945 Powrót Warmii i Mazur do macierzy”, gdzie złożą kwiaty i wieńce.

Działdowo
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.00. W programie znalazły się: msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, przemarsz do sali Miejskiego Domu Kultury w Działdowie, wystąpienie okolicznościowe i część artystyczną.

Ełk
Uroczyste obchody rozpoczną się w poniedziałek na placu przed ełckim ratuszem. O godzinie 11.11 kilkaset osób przebiegnie ulicami miasta na cześć odzyskania niepodległości. O godzinie 12.00 odbędzie się msza święta w katedrze św. Wojciecha pod przewodnictwem biskupa Jerzego Mazura.

Po mszy świętej poczty sztandarowe, delegacje oraz miejska orkiestra dęta przemaszerują ulicami miasta pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam przedstawiciele ełckich władz wygłoszą okolicznościowe przemówienia oraz złożą kwiaty. O godzinie 14.10 odbędzie się koncert pt. „Muzyczna podróż przez najważniejsze wydarzenia historyczne Polski” przygotowany przez uczniów I LO w Ełku. W czasie obchodów wszyscy mieszkańcy będą mogli spróbować wojskowej grochówki.

Giżycko
Bieg Niepodległościowy, flash mob biało-czerwony i przemarsz z pochodniami – m.in. tak Narodowe Święto Niepodległości będą obchodzić mieszkańcy Giżycka. Bieg wystartuje o godzinie 15.00, ze stadionu MOSiR. Zwodnicy będą mieli do pokonania około 5 kilometrów. Trasa prowadzi wzdłuż jeziora Popówka Mała, ścieżką rowerową przy Krzyżu św. Brunona. Dalej uczestnicy pobiegną leśną drogą prowadzącą do Twierdzy Boyen, gdzie będzie meta. Na dziedzińcu odbędą się korowody, happening i flash mob biało-czerwony.

Około godziny 17.00 w murach twierdzy Boyen, wystąpi Orkiestra Wojskowa. Później nastąpi przemarsz z pochodniami na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się apel poległych i salwa honorowa. Obchody Święta Niepodległości w Giżycku, podobnie jaki w innych warmińsko-mazurskich miastach, rozpoczęły się poranną mszą świętą w intencji ojczyzny oraz składaniem kwiatów pod pomnikami pamięci.

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości, fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Gołdap
Uroczystości rozpocznie o godzinie 12.00 msza święta w intencji ojczyzny w kościele NMP MK. Od godziny 13.15 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości. W programie jest: hymn państwowy, apel poległych, składanie wieńców i salwa honorowa. Natomiast o godzinie 14.00 w Domu Kultury rozpocznie się uroczysta akademia poświęcona Świętu Niepodległości i 50–leciu Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Górowo Iławeckie
O godzinie 14.00 w Ośrodku Kultury w Górowie Iławeckim rozpocznie się program słowno-muzyczny. Na scenie wystąpią uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 oraz Drużyna Harcerska WARTA.

Iława
Apel Poległych na Cmentarzu Komunalnym rozpocznie główne uroczystości Święta Niepodległości w Iławie. O godzinie 11.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. Mieszkańcy i samorządowcy, razem z Pocztami Sztandarowymi przejdą do Kościoła Św. Brata Alberta. Tam o godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem chóru Camerata.

Popołudniu, o godzinie 17.00, na deskach iławskiego kinoteatru zaprezentowana zostanie opera ” Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Kazimierza Kowalskiego. Bezpłatne wejściówki można jeszcze odebrać w Iławskim Centrum Kultury.

Kętrzyn
Kętrzyńskie obchody Święta Niepodległości będą połączone z 656 rocznicą nadania miastu praw lokacyjnych. W uroczystościach weźmie udział m.in. delegacja ze Złotych Hor, a obchody zwieńczy pokaz fajerwerków – powiedział burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman. W związku z pokazem sztucznych ogni między godzinami 19.45 a 20.30 na ulicach sąsiadujących z Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie będą utrudnienia w ruchu.

Lidzbark Warmiński
O godzinie 10.00 msza święta zainauguruje obchody Święta Niepodległości w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Po nabożeństwie, uczestnicy przejdą na Plac Wolności. Tam odbędzie się uroczysty apel. O godzinie 12.30 na scenie przy Wysokiej Bramie rozpocznie się koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. Również od godziny 12.30 na deptaku Powstańców Warszawy służby mundurowe będą prezentować swój sprzęt. Natomiast o godzinie 17.00 w Lidzbarskim Domu Kultury odbędzie się wieczór poezji w wykonaniu Teatru „Dorosłego i Szafy”

Lubawa
W Lubawie zaplanowana jest tzw. „Wieczornica Patriotyczna”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych rozpocznie się o godzinie 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie.

Morąg
Uroczystości rozpocznie o godzinie 11.00 msza święta w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. O godzinie 15.00 przyjedzie dorożką przed ratusz przebrany za marszałka Piłsudskiego aktor Teatru imienia Stefana Jaracza w Olsztynie. Na godzinę 17.00 zaplanowano między innymi występ chóru żeńskiego „Passionata”.

Mrągowo
W Mrągowie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.30 mszą świętą w Kościele Świętego Wojciecha. Po nabożeństwie ulicą Roosevelta, Królewiecką i Warszawską przejadą pojazdy wojskowe Mrągowskiego Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Wojskowych i Zabytkowych SZWADRON. Później pojazdy będzie można oglądać na placu przy ulicy Oficerskiej. Będzie także wojskowa grochówka, a z myślą o najmłodszych przygotowano specjalne miejsce, gdzie dzieci mogą przymierzyć elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego, zrobić zdjęcie w hełmie, z karabinem i w bojowej kamizelce kuloodpornej.

Od godziny 11.00 zaplanowano również Niepodległościowy Marsz Pieszy Żółtym Szlakiem pod nazwą „Poznaj Mrągowo”. 12-kilometrowa trasa przebiegnie przez tzw. „zwalony most” przy ulicy Słonecznej, dalej Wielkim Ozem Mrągowskim przez Park Sikorskiego, centrum miasta, promenadą do Amfiteatru i źródełka Miłości, Festiwalowym Deptakiem, Mrongoville, a skończy się w Słowiczym Wąwozie nad Jeziorem Czarnym.

Natomiast o godzinie 13.00 rozpocznie się Niepodległościowy Turniej Piłkarski. W zawodach wezmą udział osoby w wieku 14-17 lat i 10-13. Mecze odbędą się na boiskach Orlika przy ulicy Żołnierskiej i Mazurskiej. Na godzinę 16.30 zaplanowano spotkanie w Centrum Kultury i Turystyki. Będą okolicznościowe prelekcje, wręczenie wyróżnień zasłużonym mieszkańcom Mrągowa oraz występy w wykonaniu Teatru Mańja, Chóru „Kamerton» i Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Orkiestry Dętej „Mrongovia”.

Nowe Miasto Lubawskie
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 przy Trzech Dębach w Bratanie. Hołd poległym oddadzą m. in. poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie oraz władze lokalne, zaś duszpasterz leśników ks. Mariusz Rybicki poprowadzi modlitwę za ojczyznę. Nie zabraknie części artystycznej, w której wystąpią uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie oraz zarysu historycznego, który przedstawi Wiesław Skrobot. Po zakończeniu uroczystości przewidziano ciepły posiłek.

Olecko
Gminne obchody Święta Niepodległości w Olecku rozpoczną się o godzinie 11.30 mszą świętą w intencji ojczyzny w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po nabożeństwie pod Krzyżem Misyjnym oraz pomnikami Jana Pawła II i Wdzięczności zostaną złożone kwiaty.

Orzysz
Obchody rozpoczną się o godzinie 15.30. Zainauguruje je Apel Pamięci i salwa honorowa przy pomniku „1920″ . W uroczystościach weźmie udział Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Giżycku oraz poczty sztandarowe. Pół godziny później zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej. Po nabożeństwie w Domu Kultury w Orzyszu rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych.

Ostróda (i powiat ostródzki)
W powiecie ostródzkim obchody Święta Niepodległości zaplanowane są na cztery dni. Rozpoczęły się one dziś (piątek) o godzinie 9.00 w Miłomłynie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk o Niepodległość. Po uroczystości delegacje władz samorządowych i szkół przejadą do Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie, gdzie odbędzie się projekcja filmu „Inka 1946”. Wojciech Gudaczewski, rzecznik starosty ostródzkiego jest przekonany, że zbliżające się Święto Niepodległości jest doskonałą okazją, aby przybliżyć mieszkańcom powiatu postać Inki, czyli Danuty Siedzikówny. Zamordowana przez komunistyczne władze w 1946-m roku sanitariuszka oddziału majora Łupaszki ukrywała się m.in. w Miłomłynie. W sobotę i poniedziałek, z koncertem pieśniami patriotycznych i żołnierskich, na zamku w Ostródzie wystąpi warszawski chór Polonia. Natomiast w niedzielę o 17.00 w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbędzie projekcja roboczej wersji filmu „Historia Roja”. Będzie to drugi w Polsce, po warszawskim, pokaz tego nieukończonego i wywołującego liczne kontrowersje filmu. Kulminacją obchodów Święta Niepodległości w powiecie ostródzkim będą poniedziałkowe uroczystości: patriotyczna Msza święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Suwerenności Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej w Ostródzie.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości, fot. Łukasz Węglewski

Pisz
O godzinie 12.00 rozpocznie się Otwarty Quiz z Historii Polski (Muzeum Ziemi Piskiej)
. Od godziny 13.00 będzie możliwość zapoznania się ze sprzętem wojskowym oraz sprzętem służb mundurowych (Plac Daszyńskiego przed Ratuszem)
.

O godzinie 16.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po Mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej Zesłańcom Sybiru oraz Apel Pamięci i  złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności (ul. Armii Krajowej, od godziny 17.15). Uroczystości zakończy montaż słowno-muzyczny (Piski Dom Kultury)
, którego początek zaplanowany jest na godzinę 18.15.

Reszel
Wydarzenia kulturalne związane z obchodami Święta Niepodległości rozpoczną się w Reszlu rozpoczną się o godzinie 16.00. W Galerii Zamek będzie można posłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego, w wykonaniu artysty z Krakowa Kuby Michalskiego. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Teatr przy stoliku. Spektakl pt. „Serce boksera” przedstawią aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Ruciane-Nida
Uroczystości uświetni o godzinie 17.00 polowa msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej oraz wieczornica patriotyczna przy oprawie muzycznej Piskiego Chóru Kameralnego.

Susz
W Suszu program obchodów zakłada uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Rozpocznie się ona o godzinie 12:00 w Kościele świętej Rozalii. Zaraz po niej zaplanowano program okolicznościowy pod nazwą „123 lata wolności”. Uroczystość zakończy manifestacja mieszkańców pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Szczytno
Obchody Święta Niepodległości w Szczytnie rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą do Pomnika Orła Białego. Tam z udziałem Kompanii Honorowej Jednostki Wojskowej 2031 w Lipowcu i Pocztów Sztandarowych odbędzie się Apel Poległych, Salwa Honorowa oraz wręczenie odznaczeń. Później w auli Zespołu Szkół nr 2 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno.

Węgorzewo
W Węgorzewie obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą święta w kościele p.w.św.ap. Piotra i Pawła. Po nabożeństwie na Placu Wolności odbędzie się uroczysta zbiórka pododdziałów pułku oraz służb mundurowych. Podczas zbiórki zostanie odczytany niepodległościowy apel pamięci i będzie oddana salwa honorowa, po której odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów pułku – powiedział kapitan Damian Zebzda, oficer prasowy 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie.

Wydminy
Mszą świętą o godzinie 10.30 rozpoczną się obchody Święta Niepodległości w Wydminach. Z kościoła Chrystusa Zbawiciela, uczestnicy mszy przejdą do Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbędzie się uroczysta Akademia. Później na stadionie gminnym wystartuje bieg Niepodległości. Zawodnicy przebiegną kilka okrążeń z flagą w dłoni. Obchody zakończą się słodkim poczęstunkiem dla każdego uczestnika.

 

00:00 / 00:00
Przeczytaj poprzedni wpis:
Chcą zaległych wypłat za budowę krajowej 16

Kilkanaście osób będzie blokowało drogę krajową nr 16 w Borkach Wielkich koło Biskupca. To pracownicy firm budujących tą trasę, którzy nie dostali wynagrodzenia po tym, jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV