Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Olsztyn pamięta
W Olsztynie odbyła się uroczystość upamiętniająca 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła.
Następnie uczestnicy wydarzenia spotkali się przy obelisku przy ulicy Jarockiej. To miejsce symboliczne, upamiętniające zatrzymanie Wojciecha Kętrzyńskiego, który przewoził broń dla powstańców w 1863 roku.
W uroczystości wzięła udział asysta wojskowa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Wydarzenie zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu, Fundację im. Piotra Poleskiego oraz środowiska patriotyczne Olsztyna.
To miejsce, w którym Wojciech Kętrzyński wraz z Leopoldem Różyckim zostali schwytani przez władze pruskie, gdy wieźli broń dla powstańców, która miała wesprzeć czyn zbrojny na Mazowszu. Wspominamy tych dwóch ludzi, bo oni, a szczególnie Kętrzyński swoim życiu, dokonali zasadniczego wyboru. Miał niemiecki paszport, w którym było wpisane Adalbert von Winkler, ale gdy dowiedział się, że z genów jest Polakiem, to dokonała się z nim ogromna przemiana. To pokazuje siłę polskości. Już ponad 20 lat tu się spotykamy
– mówił Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Jednym z organizatorów był Ruchu Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu, a jego kanclerz Radosław Nojman wyjaśniał, że także mieszkańcy tych ziem uczestniczyli w powstaniu.
Staramy się też przypominać postacie, mieszkańców Warmii i Mazur, którzy również byli uczestnikami tego narodowego zrywu. Insurgenci w Królestwie Kongresowym czy na ziemiach zabranych, uciskanych przez cara mogli liczyć na pomoc Warmiaków i Mazurów. Jednym z tych pomagających był wówczas młody student Wojciech Kętrzyński i jego kolega Leopold Różycki. (…) Trzeba też pamiętać, że wielu Warmiaków zasilało też oddziały powstańcze
– dodał.
Uroczystość zwieńczono tradycyjną salwą armatnią.
Powstanie styczniowe przeciwko rosyjskiemu zaborcy było największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym Polaków w XIX wieku. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało 20 miesięcy. W sumie do walki z zaborcą stanęło 200 tysięcy ludzi. Około 20 tysięcy powstańców poległo, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, a 38 tysięcy zesłanych na Syberię.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: P. Karpiszen/D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski