Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Kolejny dzień upałów w regionie. Ratownicy przypominają, jak się chronić przed słońcem
Na Warmii i Mazurach dziś kolejny upalny dzień. Ratownicy ostrzegają przed silnym słońcem, przed którym należy się zabezpieczyć.
Karol Dylewski, ratownik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które dba o bezpieczeństwo turystów i żeglarzy na wielkich jeziorach, radzi jak chronić się przed słońcem.
Jak mantrę powtarzamy – chronimy głowy od słońca czapkami, chustkami, bandankami, nawet mokrą koszulką. Kremujemy się kremami z filtrem – 50 to naprawdę nie jest wcale za mało i przy tych warunkach też się opalimy. Oczywiście trzeba przyjął dużo bezalkoholowych płynów – nawet 3-3,5 litra w zależności od masy ciała w takie upały. Jak się nie posmarujemy, to wieczorem albo się odwodnimy, albo będziemy poparzeni i możemy dostać udaru słonecznego
– przypomniał.
W czasie upałów w szczególny sposób trzeba zadbać o najmłodszych. Do szpitala dziecięcego w Olsztynie trafia coraz więcej małych pacjentów z udarami cieplnymi. To często efekt zaniedbań i lekkomyślności rodziców. O czym nie można teraz zapominać?
Problemem jest pozostawianie dzieci w zamkniętych samochodach. Auto się nagrzewa i temperatura ciała dziecka bardzo szybko dochodzi do 40 lub wyżej stopni, a tym samym do poważnego zagrożenia życia i zdrowia, nawet zgonu dziecka. Jest jeszcze jedna bardzo ważna zasada – z małymi dziećmi nie wychodzimy w takiego gorące dni o godziny 11 do 16
– mówiła specjalistka pediatrii i medycyny ratunkowej ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci w Olsztynie Ewa Kalinowska.
Zadbać o siebie powinni też młodzi ludzie, którzy podejmują sezonowe prace – to też są często pacjenci, którzy trafiają z udarami do szpitala.
Przypomnijmy, IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami w całym województwie. W najbliższych godzinach temperatury mogą sięgnąć nawet 33 stopni Celsjusza. Temperatura wody w mazurskich jeziorach w ciągu dnia dochodzi do 24 stopni Celsjusza.
Zapytaliśmy mieszkańców Elbląga, jak sobie radzą w upalne dni.
Staram się dużo pić. Moim zdaniem nic lepszego nie pomoże. Poza tym około 12 wracam do domu. (…) Ja praktycznie nie odczuwam upałów, ponieważ ciągle jestem w klimatyzowanym samochodzie, będąc w pracy. Mimo wszystko zdecydowanie wolę, jak jest ciepło, ponieważ chce się wtedy żyć. (…) Jak sobie radzę z upałami? Normalnie. Jak jest ciepło, to jest dobrze. (…) Ja z kolei nie znoszę upałów. Taki ze mnie typ człowieka. Na słońcu jest mi po prostu ciężko
– mówili.
Niewiele niższa temperatura jest także nocą. W tym tygodniu około 3 w nocy termometry w Elblągu za każdym razem wskazywały ponad 20 stopni. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom i turystom, którzy pomimo upałów muszą wyjść na rozgrzane chodniki, w kilku miejscach Elbląga rozstawione zostały wodne kurtyny. Można je znaleźć m.in. przed dworcem kolejowym oraz na Starym Mieście.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski