Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Olsztyn szykuje zmiany w komunikacji zbiorowej. Będą nowe przystanki i autobusy elektryczne
Nowe autobusy elektryczne, rozbudowa zajezdni i przebudowa pętli autobusowych. Olsztyn szykuje się do dużej inwestycji związanej z komunikacją zbiorową.
Miasto chce kupić 20 elektrycznych autobusów zeroemisyjnych, 6 nowych tramwajów, a także przebudować szereg pętli autobusowych. Ważnym elementem projektu „poprawa mobilności miejskiej – ekotransport w Olsztynie” (z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej) będzie rozbudowa zajezdni autobusowej przy al. Sikorskiego.
Powstanie celem stworzenia możliwości do garażowania i stworzenia systemu ładowania tychże 20 autobusów elektrycznych i, mamy nadzieję, w przyszłości także następnych
– powiedział na konferencji prasowej Jerzy Roman, prezes MPK Olsztyn.
Olsztyn planuje zakup nowych 6 tramwajów.
Dla uzupełnienia istniejących linii. Mieszkańcy polubili ten środek transportu. Tabor się starzeje, ale po prostu chcemy wzmocnić istniejące linie o te nowe tramwaje
– mówiła zastępca prezydenta Olsztyna Justyna Sarna-Pezowicz. Jak dodała, pieniądze na kupno tramwajów mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.
Częścią inwestycji będzie też przebudowa szeregu pętli autobusowych: Jakubowo, Osiedle Mazurskie, Witosa, Dajtki, Redykajny, Nagórki oraz budowa nowych przy ul. Bilitewskiego na Osiedlu Generałów i na Zielonej Górce. Planowana jest także budowa i przebudowa przystanków: Dworcowa-Towarowa, Limanowskiego-Wiadukt, oraz Targowisko Miejskie.
To ta część projektu, która pozwoli autobusom elektrycznym poruszać się po terenie miasta
– mówił na konferencji prasowej Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.
Urzędnicy podkreślają, że nowa infrastruktura okołoautobusowa będzie zrobiona tak, by nie zabrakło przy niej elementów dekoracyjnych oraz rekreacyjnych.
Projekt „poprawa mobilności miejskiej – ekotransport w Olsztynie” będzie finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
To pierwsza umowa w Polsce podpisana na poprawę mobilności miejskiej z ekotransportu w Polsce wschodniej. Jesteśmy z tego bardzo dumni, ale to nie pierwszy raz Olsztyn jest liderem, jeśli chodzi o transport publiczny
– dodał prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
Wartość projektu to prawie 300 mln zł. Tak zwane wydatki kwalifikowane to 151 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniesie 85%. Pierwsze inwestycje miałyby ruszyć jesienią tego roku. Zakończenie wszystkich prac na wszystkich pętlach i przystankach planowane jest na wiosnę 2027 roku.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski