Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztynianie pojadą autobusem elektrycznym. MPK testuje nowy pojazd

Fot. olsztyn.eu

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozpoczęło testowanie nowego autobusu. Przez najbliższe dwa tygodnie podróżni będą mieli okazję skorzystać z pojazdu zasilanego energią elektryczną.

Autobus, który jest sprawdzany w olsztyńskich warunkach, to Solaris Urbino 12 electric. To standardowej, 12-metrowej długości pojazd, w którym mieści się ok. 40 miejsc siedzących. Może przejechać na jednym ładowaniu ok. 300 km, a czas ładowania to ok. ośmiu godzin.

Pojazd sprawdzamy na trasach, na których w przyszłości miałyby kursować autobusy elektryczne

– mówił prezes MPK w Olsztynie Jerzy Roman.

Mieszkańcy stolicy regionu mogą spodziewać się autobusu m.in. na liniach nr 109, 111 czy 128. Charakterystyczny, biały pojazd ma nad bocznymi szybami napis „Jestem elektrykiem”.

To nie pierwszy autobus zasilany z alternatywnym napędem, jaki pojawił się na ulicach Olsztyna. W przeszłości mieszkańcy mogli podróżować innymi zasilanymi energią elektryczną, a w 2015 roku na testach pojawił się pojazd napędzany skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Olsztyn już złożył wniosek dotyczący ekomobilności. Wśród zadań, jakie miałyby zostać zrealizowane, jest m.in. kupno 20 autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami. Poza tym część pętli autobusowych miałaby zostać przebudowana i odpowiednio dostosowana do nowych pojazdów.

Teraz w taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jest niemal 150 autobusów oraz 27 tramwajów.

Redakcja: M. Rutynowski za olsztyn.eu

Więcej w autobus elektryczny, testowanie
Mieszkańcy Ełku pojadą ekologicznymi autobusami

Ełcki samorząd zakupił 5 nowych elektrycznych autobusów. Po ulicach miasta jeżdżą już 3 takie pojazdy, kolejne 2 dotrą do Ełku jesienią. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zaznaczył,...

Zamknij
RadioOlsztynTV