Jaka będzie nasza emerytura? Posłuchaj rozmowy z Sylwią Pieńkowską-Kamieniecką
Pieniądze na nasze przyszłe emerytury były tematem audycji Po Pierwsze Gospodarka. Gościem Wojciecha Chromego była dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Od 1 kwietnia otwarte jest pierwsze od 8 lat okienko transferowe dla naszych pieniędzy na przyszłą emeryturę. Ubezpieczeni w drugim filarze mogą zdecydować czy część składki emerytalnej ma trafiać do OFE, czy na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Funkcjonujący w obecnym kształcie, od 1999 roku, nasz system emerytalny składa się z kilku warstw, nazywanych filarami. W pierwszym filarze mamy emeryturę gromadzoną w systemie publicznym i administrowanym przez ZUS. W drugim filarze możemy oszczędzać w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych. Od 2014 roku uczestnictwo w nich jest dobrowolne. W trzecim filarze mamy kilka możliwości oszczędzania, zarówno w formach indywidualnych jak i grupowych. Są to: Indywidualne Konta Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, Pracownicze Programy Emerytalne, Pracownicze Plany Kapitałowe i nowa forma Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Trzeci filar jest tak skomplikowany jak nasz cały system emerytalny
– dodała.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, okienka transferowe odbywają się co cztery lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Ostatnie miało miejsce w 2016 roku, bo te planowane na 2020 rok nie odbyło się z powodu pandemii. O co dokładnie chodzi w okienku transferowym, jaka jest rola OFE, co dzieje się z przekazywanymi tam składkami i czy to się opłaca?
Warto pamiętać, że składki na subkoncie i OFE są dziedziczone i nie przepadają.
Gościem Wojciecha Chromego w audycji Po Pierwsze Gospodarka była dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka.
Posłuchaj audycji
Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy